Swedbanki ähvardab hiigeltrahv, osa sellest võib laekuda Eestile

Majandus,
©UUed Uudised
Swedbank on endiselt rahapesukahtlusega uurimise all. Pilt on illustratiivne.

Bloomberg kirjutab taas, et seoses rahapesu süüdistustega võib Swedbanki oodata ees hiigeltrahv. Rootsi finantsjärelevalveasutuste sõnul on olemas tõendid selle kohta, et Rootsi vanim pank on pannud toime tõsiseid finantsrikkumisi, mille eest võib Rootsi seaduste kohaselt määrata pangale trahvi, mis on kuni 10% panga aastasest tulust.

Swedbank sattus kahtluse alla 2019. aasta alguses, mil selgus panga seotus Danske Bank A/Si 220 miljardi dollarise rahapesu skandaaliga. Swedbanki juhtumi uurimisega tegeleb praeguseks mitu USA ametkonda ja ka Eestis alustati möödunud aasta juulis uurimist.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Swedbanki jaoks võivad aga ka halvad uudised olla paremad, kui juba ligi aasta otsa kestnud teadmatus. „Uurimine ripub Swedbanki kohal Damoklese mõõgana, seega, mida varem jõuab finantsinspektsioon otsusele, seda parem,“ ütles Stockholmi kindlustusfirma Soderberg & Partners esindaja Joakim Bornold. Möödunud aasta lõpuks langesid Swedbanki aktsiad enam kui 4% ja Swedbanki turuväärtus on kukkunud aastaga 30%.

Eesti prokuratuuri sõnul tegeletakse potentsiaalse rahapesu uurimise ja finantsinspektsioonile valeinfo esitamise uurimisega Swedbankis aastatel 2011-2017. Panga uurimist alustati seoses Danske Bank A/Si massiivse rahapesuga Baltikumis. Danske pank oli sunnitud seetõttu Eesti turult lahkuma, Swedbank jätkab Eestis tegutsemist.

Lisaks tõenäosusele, et ees ootavad suured trahvid, on Swedbanki jaoks oluliseks riskiks ka USAst juhitav uurimine, mis võib kesta aastaid. Rootsi ja Eesti on mõlemad teatanud, et senised uurimistulemused viitavad rikkumistele, mille eest ootavad panka ees sanktsioonid.

Bloombergi vanemanalüütik Philip Richardsi sõnul kinnitab Rootsi finantsinspektsiooni uus sanktsioonide kehtestamise kord ja Swedbanki kapitalipuhver – 800 miljonit dollarit üle regulatoorse miinimumi –, et pank on rahapesu trahvide osas väga haavatav. Samas arvab Richards, et Danske pangale määratavad trahvid saavad olema veelgi suuremad.

Rootsi finantsamet võib määrata Swedbankile trahvi, kui selgub, et pank on rikkunud rahapesu tõkestamise seadust. Trahv võib olla kas kuni 10% panga eelnenud aasta kogutulust, panga kahekordne kasum, mida pank seadust rikkudes sai või summa, mis on võrdne 5 miljoni euroga (5,4 miljonit dollarit). 2018. aastal oli Swedbanki kogutulu 44,2 miljardit Rootsi krooni (4,5 miljardit dollarit), mis tähendab, et sel juhul võiks trahv ulatuda 4,42 miljardi Rootsi kroonini.

Eesti rahandusminister Martin Helme on öelnud, et Eestil on võimalus saada osa trahvirahast ka endale.

Allikas: Bloomberg

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused