Tööliste eest seisja õpetab, kuidas võiks turule tekkida “aus maasikas”

Majandus,
©Uued Uudised
Maasikad

Ametiühinguliider Peep Peterson on Tartu Postimehes võtnud väga asjalikult kokku maasikahüsteeria tausta.

Loos “Nõuan ausaid maasikaid” on ta lähtunud ajakirjanduses kajastatud seisukohtadest ja teinud sellest ka järeldused, mida Uued Uudised siinkohal refereerivad.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Maasikakasvatajad on Petersoni sõnutsi paika pannud korjajate (ukrainlaste) töö lähtepunktid: 12-tunnine tööpäev ja töötamine nädalavahetustel, palk sõltuvalt piirkonnast 700 ja 1200 vahel, sagedamini mainitud 1000 eurot.

Nii leiab ametühingujuht, et olles põllul 12 tundi seitsmel päeval nädalas, teeb see 84 tundi, mida üle kahe korra rohkem tervislikust normist. Ukrainlase tuhande-eurone normaalaja brutopalk oleks tagasiarvutatult 584-eurose palga alammäära juures 400 eurot.

Kui tükipalk vastaks miinimumpalga tasemele, piisaks 1000 euro teenimiseks viie 12-tunnise tööpäeva tegemisest nädalas, siis saaks ukrainlased ka kahte vabat päeva pidada.

Järeldustes nendib Peterson, et seadus kehtib ühtmoodi kõigile Eestis tegutsevaile tööandjaile ja töötajaile, me ei pea välistööjõudu tõrjuma, aga hoidma turul korda ja palgataset, mis on seaduslik ja võimaldab ka kohalikul inimesel pakkumises osaleda, ning välistööjõu ja ka kohalike aus ja väärikas kohtlemine on Eesti riigi auasi, mille nimel tuleb riigikogus tülid jätta ja asuda normaalsele koostööle parteisildist sõltumata.

Peep Peterson küsibki, et kas põllumehed on valmis ausaid töölepinguid sõlmima ja riik tööinspektoreid põllule saatma? Omalt poolt soovitab ta põllumeestel leida eestlasi kui kehvi töötegijaid sõimanud inimeste asemele tasakaalukamaid eestkõnelejaid. Ühtlasi loodab ta, et suvel turult marju ostes saab ta “ausad maasikad” ehk mitte turusolkijate, vaid kõiki tööreegleid täitnud maasikakasvatajate omad.

Allikas: Tartu Postimees

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused