Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Trumpi kodumaiste töötajate palkamise kampaania on kasvatanud ameeriklaste palku

-
10.03.2019
Aafrika illegaalsed immigrandid Ceuta müüril.
© Scanpix

President Donald Trumpi programm „Hire Americans“ („Palka ameeriklasi“) aitas tõsta viimase 12 kuu jooksul palkasid 3,4%. Seda kinnitab 8. märtsil avalikustatud statistika.

Breitbart vahendab, et Trumpi sõnul ei ole palgad selliselt tõusnud juba väga pikka aega ja inimesed ilmselt ei julgenudki seda enam oodata. Ameeriklaste majanduslik heaolu on kasvanud president Trumpi ajal tunduvalt kiiremini kui eelmiste presidentide George W. Bushi ja Barack Obama ajal. 2018. aastal kasvas tootlikkus 1,8%. Võrdluseks – Obama viimase presidendiaasta ajal oli tootlikkuse tõus 0.2%.  Palgatõus 3,4% aastas on kümne viimase aasta parim tulemus.

Palgatõus on otseselt seotud Trumpi „Hire Americans“ programmiga, mille tagajärjel palkasid ettevõtted ameeriklasi ja seaduslikke immigrante, selle asemel, et palgata odavat tööjõudu illegaalide ja äsja riiki saabunud välismaalaste näol. Paraku on suured ettevõtted avaldanud Trumpile väga tugevat survet sellest programmist loobumiseks, kuna teatud sektorites on palgatõus olnud vähese konkurentsi tõttu väga suur ja ettevõtted eelistaksid pigem odavat välismaist tööjõudu. Seega lubaski Trump 6. märtsil, et mõnedes sektorites võib tuua sisse ka rohkem välismaist tööjõudu, seda selleks, nagu kinnitas president, et suurendada ettevõtete käivet, kasumit ja börsiväärtust.

Aastast 2017 on valgekraede palgad hoogsalt tõusnud, seda peamiselt tehnoloogiasektori arvelt. Näiteks tõusid IT-valdkonna palgad aastaga 6,5%. See aga loomulikult vähendab ettevõtte kasumit. Seetõttu soovivadki mitmed suurettevõtted nagu Cook ja Apple tuua sisse rohkem viisaga immigrante.

Samas kinnitavad kõik andmed, et „Hire Americans“ programm on olnud äärmiselt edukas ja tõstnud tunduvalt ameeriklaste majanduslikku heaolu, muuhulgas on suurenenud ameeriklaste sääste. Washington Post tunnistas, et tänu programmile on ameeriklastel taas olnud võimalus ja vahend nõuda suuremat palka ja paremat tööd.

Vähenenud on ka tööpuudus ja inimeste hulk, kes sooviksid töötada osalise tööaja asemel täistööajaga (veebruaris 2019, ehk ühe kuuga 8,1% protsendilt 7.3 protsendile, mis on tavapäraselt saavutatav ehk ühe aastaga). Kõige rohkem tõusid viimase aastaga töökohti vahetanud ameeriklaste palgad osariikides, kus on vähe immigrantidest töötajaid. Näiteks Minnesotas tõusid palgad 5,2%. Samas on Minnesota demokraadid pahandanud rekordmadala tööpuuduse ja vähese konkurentsi üle, soovides tuua sisse rohkem immigrante.

Ettevõtjad avaldavad pidevat survet ka kongressi liikmetele. Näiteks on senat tulnud välja plaaniga tuua sisse rohkem India, Filipiinide ja Hiina ülikoolide lõpetanuid.

Võõrtööjõu teema on teravalt päevakorras ka Eestis, seega tasuks USA kogemustest midagi kõrva taha panna. EKRE on korduvalt rääkinud, et odava tööjõu sissetoomise tõttu ei kasva ka eesti inimeste palgad ja nad on sunnitud tasuvamat tööd Soomes otsima. See viib rahvastiku ümbervahetamiseni (NB! -toim. märkus)

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin van Doorslaer