Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vaat sulle edulugu: Eesti esirikkur on Londonis finantsuurimise all

28.06.2022
Raha
© Scanpix

Vaata, et Eesti rahvuslikuks uhkuseks tituleeritud Wise’i üks asutaja Kristo Käärmann on nüüd Londonis finantsuurimise all. Alles aasta tagasi kirjutas Delfi Ärileht esimestest Eesti miljardäridest eduloo.

„Vaevalt oskasid Taavet Hinrikus ja Kristo Käärmann 2011. aastal unistada, et toona TransferWise’i nime kandnud ettevõttest saab miljardeid väärt börsiettevõte. Täna sai see aga reaalsuseks,“ seisis mullu juunis ilmunud artiklis.

Kuigi minnakse Londoni börsile, rõhutab Wise’i juht Kristo Käärmann, et tegemist on siiski Eesti ettevõttega: „Oluline, aga raske tähele panna on, et ligi pooled meie töötajad töötavad Veerenni kontoris Tallinnas. Me küll räägime, et Wise läheb Londoni börsile ja et me oleme rahvusvaheline ettevõte, aga ei tasu unustada, et seda ettevõtet ehitatakse Eestist – meie seos Eestiga on jätkuvalt väga tugev.”

Kuid juba septembris tuli teade, et „Eesti rikkaim inimene, Wise’i ninamees Kristo Käärmann, sai Briti maksuametilt kopsaka trahvi, mis võib talle tähendada päris palju sekeldusi“. Nii kirjutas The Telegraph.

Täpne trahvisumma oli 365 651 naela ehk umbes 430 000 eurot. Selle sai ta maksurikkumise eest. Karistus on niivõrd tõsine, et mees peab võib-olla lahkuma Wise’i juhi kohalt.

Nüüd kirjutab meedia, et Briti finantsamet alustas Käärmanni suhtes uurimist.
„Briti finantsamet (FCA) alustas uurimist Londonis tegutseva finantsettevõtte Wise asutaja ja suuromaniku, maailma rikkaimaks eestlaseks peetava Kristo Käärmanni suhtes,“ vahendas ERR.
“Wise teatas, et finantskäitumise amet (FCA) alustas uurimist ettevõtte tegevjuhi Kristo Käärmanni suhtes pärast seda, kui Briti maksuamet (HMRC) trahvis teda ligi aasta tagasi tahtlike rikkumiste eest maksude tasumisel,” vahendas majandusväljaanne Bloomberg.

Ühendkuningriigi finantsettevõtete tegevust kontrolliv FCA uurib ettevõtte esmaspäeval avaldatud pressiteate kohaselt “regulatiivseuid kohustusi ja standardeid, mille subjekt Käärmann on”. Wise’i teate kohaselt kavatseb ettevõtte juht teha FCA-ga igakülgset koostööd.

Käärmann asutas koos Taavet Hinrikusega 2011. aasta jaanuaris Transferwise’i ning on pärast ettevõtte aktsiate noteerimist Eesti rikkaim inimene, kirjutas The Telegraph. Enne oma firma asutamist töötas Käärmann ärinõustamisettevõtetes Deloitte ja PwC ning konsulteeris ka mitmeid Euroopa pankasid ja kindlustusettevõtteid nende juhtimissüsteemide moderniseerimise teemal.

The Timesi teatel olid nii Käärmann ja Hinrikus tänavu juunis 250 kõige rikkama Ühendkuningriigis elava inimese hulgas – vastavalt 198. ja 247. kohal.

Käärmannile kuulub 18,2 protsenti ettevõtte aktsiatest.