Valitsuse läbikukkunud aktsiisipoliitika ründab Eestit saamata 100 miljoniga ka Soomest

Majandus,
Soome vodkaturistid
©Peeter Langovits/Postimees
Soome vodkaturistid

Minister Ossinovski ja võimukoalitsiooni läbikukkunud alkoholipoliitika, mille õilsa eesmärgi nullis ära selle sidumine riigieelarveaukude täitmiseks mõeldud aktsiiside kergitamisega, mõjutab nüüd Eestit lisaks Läti piirikaubandusele negatiivselt ka põhjanaabrite poolt.

Nii meie Äripäev kui ka Soome MTV viitavad sellele, et soomlased ostavad Eestist üha vähem, mistõttu kaotab Eesti hinnanguliselt 100 miljonit eurot aastas.

Soomlased kulutavad Eestis üha vähem raha. Eesti allikate väitel kulutasid soomlased möödunud aastal 625 miljonit eurot, 2014. aastal oli see number 716 miljonit. Soome kaupmeeste liidu uuringu kohaselt tõi 81 protsenti Eestisse reisijatest kaasa alkoholi, möödunud aastal oli selliste soomlaste osakaal vaid 69 protsenti, vahendab eestinen.fi  meediakanalit MTV.

Alkohol on varem suurendanud teiste kaupade nagu maiuste, toiduainete ja sigarettide ostmist. Seetõttu on vähenenud ka soomlaste muude kaupade ostmine Eestist. Soomlaste reisimine Eestisse muutub üha enam teenusepõhiseks, mis tähendab, et tarbitakse rohkem teenuseid ja ostetakse vähem kaupa kaasa.

Naastes aga minister Ossinovski alkoholipoliitika juurde, tuleb nentida, et õilsast eesmärgist hoolimata on keeldudele (mida kättesaadavuse mistahes moel raskendamine kindlasti on) tuginev alkoholismi piiramine alati kaasa toonud riigi majandusliku seisukorra halvenemise ja selle algatanud poliitiku karjääri läbikõrbemise. Ilmselt on asi selles, et alkohol on inimest saatnud kogu tsivilisatsiooni eksistentsi ajal ja (liigtarbimist õigustamata) seda täielikult keelata on võimatu.

Ennekõike tulebki jälgida, et keelud käiksid kaasas laialdasema joomarlusevastase võitlusega, milles on kõige tähtsam osa siiski alternatiivide pakkumisel ja inimeste jõukusel, mis välistaks paljud murede pudelisse uputamist soosivad olmeprobleemid.

Gorbatšovi kuiv seadus jättis ka Nõukogude Liidu suurest osast alkoholitööstusest ja toodangu tarbimisest saadud rahast ilma, mis lähendas impeeriumi hukku. Ameerika Ühendriikide kuiv seadus 1930. aastatel aga tekitas alkoholi salakaubandusel kosunud organiseeritud kuritegevuse. Ossinovski poliitika jätab jälje nii tema poliitikukarjäärile, sotside populaarsusele kui ka riigi rahakotile, sest ilus idee viis eestlaste maksuraha lõunanaabritele ning nüüd võtab meilt ka põhjanaabritest külaliste ostudest tulnud sissetuleku.

EKRE näeb väljapääsu alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiiside langetamises tasemele, mis oli enne Reformierakonna algatatud ja Keskerakonna valitsuse forsseeritud aktsiisitõusupoliitikat.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused