Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vanaduspuhkusel olija saab järgmisel aastal arvestada keskmise pensioni kasvuga 500 eurost ülespoole

-
09.09.2019
Vanaduspuhkusel olija saab järgmisel aastal arvestada keskmise pensioni kasvuga 500 eurost ülespoole

Rahandusministeerium andis teada, et indekseerimise tõttu tõuseb pension järgmisest kevadest keskmiselt kaheksa protsenti, mis tähendab, et keskmine vanaduspension kerkib üle 500 euro taseme.

Indekseerimine toimub iga aasta aprillikuus ja sellega kasvavad ka pensionid. Tänavu teises kvartalis oli keskmine vanaduspension ligi 485 eurot, järgmisel aastal saab keskmist vanaduspensionit teeniv inimene kuus umbes 39 eurot rohkem ehk umbes 524 eurot.

Pensioniindeksi arvestamise aluseks on 80 protsendi ulatuses eelmise aasta sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise muutus ja 20 protsendi ulatuses eelmise aasta tarbijahinnaindeksi muutus, mille järgi luuakse indeks. Indeksiga korrutatakse riiklike pensionite arvutamise aluseks olevaid näitajaid – pensioni baasosa ja aastahinnet, samuti rahvapensioni määra.

Pensioni baasosa suurendatakse rohkem kui aastahinnet. Selle eesmärk on kiiremini kasvatada just seda osa pensionist, mida makstakse olenemata tööpanusest kõigile pensionäridele võrdses suuruses ja mis aitab ka väikese pensioni saajatel paremini toime tulla. Kui tarbijahind ei tõuse ning sotsiaalmaksu osa langeb, siis indekseerimist ei toimu, sest pensione ei tohi vähendada.

Et aga tarbijahinnad on tänavu kasvanud ja sotsiaalmaksu laekumine paranenud, saabki pension indekseerimise tulemusel kasvada.

Ka tänavu kevadel kasvasid pensionid keskmiselt 8,4 protsenti.

Allikas: ERR