Vanaduspuhkusel olija saab järgmisel aastal arvestada keskmise pensioni kasvuga 500 eurost ülespoole

Järgmisel aastal kerkib pension üle 500 euro. Pilt on illustratiivne.

Rahandusministeerium andis teada, et indekseerimise tõttu tõuseb pension järgmisest kevadest keskmiselt kaheksa protsenti, mis tähendab, et keskmine vanaduspension kerkib üle 500 euro taseme.

Indekseerimine toimub iga aasta aprillikuus ja sellega kasvavad ka pensionid. Tänavu teises kvartalis oli keskmine vanaduspension ligi 485 eurot, järgmisel aastal saab keskmist vanaduspensionit teeniv inimene kuus umbes 39 eurot rohkem ehk umbes 524 eurot.

Pensioniindeksi arvestamise aluseks on 80 protsendi ulatuses eelmise aasta sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise muutus ja 20 protsendi ulatuses eelmise aasta tarbijahinnaindeksi muutus, mille järgi luuakse indeks. Indeksiga korrutatakse riiklike pensionite arvutamise aluseks olevaid näitajaid – pensioni baasosa ja aastahinnet, samuti rahvapensioni määra.

Pensioni baasosa suurendatakse rohkem kui aastahinnet. Selle eesmärk on kiiremini kasvatada just seda osa pensionist, mida makstakse olenemata tööpanusest kõigile pensionäridele võrdses suuruses ja mis aitab ka väikese pensioni saajatel paremini toime tulla. Kui tarbijahind ei tõuse ning sotsiaalmaksu osa langeb, siis indekseerimist ei toimu, sest pensione ei tohi vähendada.

Et aga tarbijahinnad on tänavu kasvanud ja sotsiaalmaksu laekumine paranenud, saabki pension indekseerimise tulemusel kasvada.

Ka tänavu kevadel kasvasid pensionid keskmiselt 8,4 protsenti.

Allikas: ERR

Kommentaarid

Üks kommentaar loole “Vanaduspuhkusel olija saab järgmisel aastal arvestada keskmise pensioni kasvuga 500 eurost ülespoole

  1. Avatar
    Isamaalane kirjutas:

    Alati tahaks rohkem, selge see. Aga piirid paneb riigi rahalised võimalused. Kui riigil raha ei ole, ei saa seda ka jagada. Viime ma raha Lätti ja kiidame kui odavad seal on näiteks alkohol. Viime oma rahad Lätti aga kirume valitsust, et pensionid ei tõuse nii palju kui tahame. Kiruma peaks ennast , mitte riiki. Jätke oma raha Eestisse, siis saate ka midagi rohkem vastu. Aga tõus üle 8 % on siiski kaunis märkimisväärne tõus, oravate ajal oli 4,6 %, lastetoetused 19 eurot. Nüüd lastetoetused 60 eurot, tõus selle valitsuse ajal on olnud siiski kaunis märkimisväärne. Jätke oma raha Eestisse, mitte ärge viige seda Lätti, siis saab riik rohkem panustada ka pensionidesse, haridusse, sotsiaaltoetustesse , tervishoidu..

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga