VIDEO Martin Helme: riigieelarvet ootab tänavu 1,2 miljardi euro suurune auk

Majandus, Video,

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) ütles eile ETV saates “Esimene stuudio”, et koroonaviirusest põhjustatud kriis läheb tänavu Eestile maksma umbes 1,2 miljardit eurot. Samas kinnitas ta, et selle aasta eelarvet kärpima ei hakata.
Rahandusminister rääkis, et riigil on puudujääki praegu 80 miljoni eurot. “See on selle aasta eelarve ja maksulaekumiste vahe,” selgitas ta.

“Meie prognoos ütleb, et suurusjärgus 800 miljonit saab olema riigieelarve miinus sel aastal. Sellele lisanduvad ka töötukassa ja haigekassa väljamaksed, erinevad muud finantseerimistehingud. See kogu auk on suurusjärgus 1,2 miljardit,” sõnas Helme. “Selle aasta eelarvet me kindlasti kärpima ei lähe,” kinnitas minister.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Valitsus otsustas hüvitada haiglatel, kiirabidel ja perearstidel koroonaviiruse tõttu kolme kuu jooksul tekkivad erakorralised kulud summas 221 miljonit eurot. Helme sõnul võib lõplik summa veel muutuda. “Ma olen näinud, kuidas erinevad riigiasutused käsitlevad kriisi kui suurepärast võimalust oma lisataotlusi esitada. See minu meelest ei sobi kohe kuidagi praegu,” lausus ta. “Ma tahan nendele numbritele enne sisse vaadata, kui sellele päris alla kirjutada,” ütles Helme.

Peaminister Jüri Ratas teatas kolmapäeval, et tellitakse 150 hingamistaparaati ja 100 000 testi. Helme kinnitas, et raha selleks on olemas. Riigi lisaeelarve saadetakse riigikokku Helme sõnul järgmisel nädalal.
Eesti Panga prognoosi kohaselt kujuneb koroonaviiruse puhangust tulenev majanduslangus vähemalt kuueprotsendiliseks. Seda eeldusel, et maikuuks on eriolukord läbi. Martin Helme sõnul ei erine ka rahandusministeeriumi numbrid väga palju keskpanga prognoosist.”Kui me saame suve alguseks haiguse selgelt kontrolli alla ja saame hakata piiranguid lõdvendama ja naasma normaalsesse ellu, siis on majanduslangus suurusjärgus kolm kuni viis protsenti, mis tähendab kuue, seitsmeprotsendilist langust,” ütles Helme.

Kui kriis venib veel pikemaks, tuleb Helme sõnul arvestada suurema langusega. “Vahemik on väga suur, kuni 25 protsenti,” ütles Helme, lisades, et prognoosid ei arvesta hetkel majanduse abipakettide mõju. Ta rõhutas, et abipaketid on pretsedenditult enneolematus mahus.

Helme sõnul on kriisiaruteludest läbi käinud isegi kodanikupalga idee. “Me ei soovi seda praegu sellisel kujul välja reklaamida, sest meie peamine eesmärk on säilitada tööhõivet,” ütles Helme.

Helme sõnul võib oodata, et olemasolevale 30 000 töötule tuleb juurde veel 40 000 töötud ning tööpuudus kasvab umbes üheksa protsendini.

Saatejuht Andres Kuusk küsis, miks otsustas valitsus sulgeda kaubanduskeskused, aga jätta avatuks eraldiseisvad poed. “Kas meil kõigil ei oleks mõistlikum kannatada see kuu aega ära ja äkki siis saame normaalse eluga jätkata,” küsis Kuusk.

Helme sõnul on sellest valitsuses erinev nägemus. “Minu nägemus on selline, et kiiresti, palju, võimalikult rangelt, ja siis on lõppkokkuvõttes kahju väiksem,” vastas Helme.

“Küsimus on selles, mis on efektiivne ja mis on jõustatav. Inimesed ju sööma ikka peavad. Teatud ühiskondlikud tööd peab ära saama tehtud. Elektri ja toidu tootmine peab ära saama tehtud,” jätkas Helme.

ERR

4 commentsOn VIDEO Martin Helme: riigieelarvet ootab tänavu 1,2 miljardi euro suurune auk

 • Avatar
  Allan Kiik

  Soovitaks kõigil (kes oskavad) lugeda seda asjatundlikku ülevaadet euroopa koroonakriisist:
  https://swprs.org/a-swiss-doctor-on-covid-19/
  Kui temal ja kõigil teistel selles tekstis tsiteeritud spetsialistidel on õigus, siis on ravi jälle kord osutunud kaugelt hullemaks kui tõbi!

 • Avatar

  Näete, oleks Reform praegu võimul, oleks hoopis 1,2 milli ülejääki ehk augu asemel hoopis muhk ja koroona vaid märg unistus….

 • Avatar

  Küsiksin ka- Kui äärmusvasakpoolnebANSIP kasvõi köhib, siis eesti meediumid on”sillas”- KAS BRÜSSELIST ON ANTUD KÄSK POLITRUKI IGAT SÕNA VÕIMANDADA! Tegemist on koer-ajajaga! ERR LAKEILIKUS on tõeliselt tülgastav, kõik nad on seal TRALLASTUNUD, ainuke veel väärikas on hr Treufeld, aga üksi ei suuda MAINEKAHJUT heaks teha!

 • Avatar

  Andres Kuuse küsimustest tuli välja, et president ongi osa opositsioonist ja hoiaku järgi polevatki see midagi imelikku. Andres Kuusk: “President peaaegu et kiitis teid, Kaja Kallas peaagu et kiitis teid”. Mmmmh, Andres Kuusk peaks vabandama, et need daamed ühte potti pani, sest avalikult ei tohi seda “avalikku saladust” välja käia nagu Kaljulaid esindaks opositsiooni. Teine jätkuv kallutatus – no mis püha lehm(sorry pull) see Ansip on, et Kuusk meeletu innukusega tema tegevust kaitses ehk mitte öelda ei pugenud talle. Kuusk oli tubli, aga arenguruumi on kõvasti a la “Kuusk peaaegu kiitis Martin Helmet”. Aga keda see kotib, Kuusk mees teeni ka oma palk välja, eksju!

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused