Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Võõrtööjõust sõltuvuses olevad tööandjad ei tundu kriisistki õppivat – siseministri sõnul tuleb neil lihtsalt kohaneda

-
19.03.2020
Võõrtööjõud on sageli hädavajalik, aga seda enam peab selle sissetoomisel reeglitest kinni pidama. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Kui lugeda Delfi vahendatavaid ettevõtjate nutulaule, siis ega kriisidestki õpita ja võõrtööjõu sisseveo vajalikkuse jutud käivad ka siis, kui haiguspuhangu aegadel see kuidagi mõistlik poleks.

Nii väidab ehitussektoris renditööjõudu vahendava Meisterviimistlus OÜ juhataja Aivar Varov kiidujutus ukrainlastele, et eestlased ei viitsivat tööd teha ja oskused olevat ka võõrastel paremad.

Miks siis ettevõtjad lasid oma parimatel töömeestel võõrsile minna ega toonud neid hiljem tagasi – nüüd oleks omad inimesed endiselt käepärast võtta, samas kui võõrad on sunnitud lahkuma, kasvõi seetõttu, et kodumaal on igas hädaolukorras parem?

Kuigi Eestis on nüüd tööta jäävaid inimesi peale tulemas, kurdavad ettevõtjad endiselt – näiteks et ega hotelli admistraator keevitajaks lähe. Õige ta ju on, aga osa töökohti aitab töötute kasvav hulk kindlasti täita.

Nutulauludest kumab läbi ka mõte, et riiki lõksu jäänud võõrtöölistele võiks töötamist lubada ja riik peab selleks vastavaid lubasid pikendama või andma. Kuigi iva selles on, peab riik praegu tähtsamate asjadega tegelema kui hoidma silma võõrtööjõul peal – elu on näidanud, et järelvalveta hakkab seadusetus lokkama.

Peamine järeldus praegusest situatsioonist on see, et ega ettevõtjad õpi – selliseid olukordi, kus majanduskriis (hetkel koos tõvega) teeb võõrtööjõu kasutamise problemaatiliseks, pidanuks ette nägema. Ilmselt sellega mitte keegi võõrtööliste importijatest arvestanud, neil oli vaja kasumit tasku toppida.

Tagajärg on nüüd käes ja ikka vaatavad ettevõtjad riigi poole – justkui ei tähendaks sõna “ettevõtlus” ettevõtlikust ja ise võimalikult palju oma jõududega hakkama saamist. Kriis aga on alles kätte jõudmas ja omad vitsad samuti alles hakkavad peksma.

Mart Helme selgitas neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et need võõrtöölised, kes on sees, on sees ja võivad tööd teha, aga juurde neid tuua ei saa. “Ettevõtjad peavad olema paindlikud ja kohanema kriisioludega. Rumal ja lühinägelik, ehkki kõige lihtsam on valitsust süüdistada – aga ärgu ettevõtjad lootkugi, et me juurde lubame,” sõnas ta.

Sama kehtib ka nendele mujalt maailmast pärit spetsialistidele, kes on hetkel Eestis tööl  – kes on sees, on sees, aga siia tulla esialgu enam ei saa.

Siseminister täpsustas, et kuigi näiteks Läti (Valga-Valka) ja Soome töölistele tekitati erandeid, on Eesti siiski karantiinis ja võõrtöö sisseränne jääb olemata.

Mart Helme teatas, et praegu paljastuvad ka mustad skeemid, kuidas siin võõrtööjõudu koheldakse – kui ukrainlased räägivad, et kojusõiduks pole raha, siis on nad kas selle koju saatnud või pole ettevõtjalt palka kätte saanud.

Väite kohta, et eestlased ei viitsi tööd teha, ütles siseminister, et eestlane tahab tööd teha, mida näitab see, kuidas ta Soomes seda teeb – sest seal ei tehta nägu, nagu makstaks palka.