Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Võrgutasu tõstev Elektrilevi lubab järgmiseks suveks odavat päikeseenergiat. Tänavu löödi hinnarekordid just suvel

-
25.08.2022
Kui maainimene läheb kaasa rohepoliitikaga, tahetakse talt ikkagi veel kümme lisanahka maha koorida. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Kuigi kriitikud väidavad, et Eestis on tuule- ja päikeseenergia tootmine suhteliselt heitlik, julgeb Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm välja käia ilusa veksli – “järgmiseks suveks võib prognoosida, et Eestis toodetav päikese- ja tuuleenergia katab kogu riigi tarbimise.”

“Me juba tänavu ilusate ilmadega  oleme näinud, et elektrihinnad on madalamad. Eesti suvine tarbimine on 800 megavati juures. Kui me toodame 500 megavatti päikeseenergiat, 300 megavatti tuult, siis ongi Eesti vajadus kaetud,” nentis ta, tunnistades siiski, et “me pole piirkonnas üksi ega eraldatud võrguga ning elektri hinda mõjutab see, kuidas toodavad elektrit meie naaberriigid.”

Tegelikult tundub kogu Härma jutt järjekordse rohehämana – kui ühel õhtul oli elektri hinnaks 4000 eurot megavatt-tunni eest, valitses Eestis elektritoomiseks suurepärane ilm. Seega mõjutavad hindu siiski rohkem valitsuse poliitilised otsused elektribörsi ja CO-kvootide osas. Üheks odava hinna eelduseks on seega ka Reformierakonna kõrvaldamine võimult.

Härm läheb aina julgemaks: “Täna Eestis on rohkem päikesejaamu kui Soomes, Lätis ja Leedus kokku. Kui nemad samasuguse sammu astuvad ja seal samuti mikrotootmise buum realiseerub, siis ilusal päikesepaistelisel päeval on meil elekter sama hästi kui tasuta,” lausus Härm.

Praegu kasvatavad paneele täis Eesti põllud tõesti head elektrisaaki, aga kui reaalne on avamaad neid pilgeni täis toppida? Ja mis saab siis, kui üks suvi tuleb vihmane ja pilvine? Paradoksaalne, aga just niinimetatud kliimakatastroof on väidetavalt Euroopasse toonud kuumad päikeselised suved.

Odava päikeseenergia jutt tundub utoopiana, veelgi enam aga lükkab Härma juttu ümber Eesti seotus röövelliku börsisüsteemiga, mis tähendab, et ka odava elektri puhul kaob see “paljude asjaolude kokkusattumise tõttu” kusagile NordPooli avarustesse ja eestimaalane maksab ikka nii, et säriseb.

Härma juttu aga kaunistab ilusasti värske uudis, et “Konkurentsiamet kinnitas Elektrilevi võrguteenuse hinna 2-protsendise tõusu alates 1. detsembrist, ettevõtte sõnul on võrgutasu muudatus vajalik, et katta kaoelektri ostmisega kaasnevaid kulusid.”

Uued Uudised, ERR