„See 2,6 miljardi skandaal muutub üha kriminaalsemaks,“ kommenteerib Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poliitik Mart Helme infot selle kohta, et 2,6 miljardi euro matmise idee meretuuleparkidesse sai alguse Eesti elektritarbimise väidetavast hiigelkasvust Ettevõtluse ja Innovatsiooni SA (EISA) välisinvesteeringute kava ehk niinimetatud investeeringutoru põhjal.
Helme sõnul on asjal ka poliittehnoloogiline ja eetiline mõõde, sest selle „supi keetjad on ilmselgelt olnud Kristen Michal ja Keit Kasemets, aga nüüd lükatakse tanki sellised naiivsekesed nagu Keldo ja Alender.“
Mart Helme: „Ühesõnaga Michal ka Kasemets püüavad end vaikselt pildilt raami taha hiilida ja pildile jätta Keldo ja Alenderi, justnagu nemad oleksid vastutavad kogu selle jama eest, mille on ilmselgelt kriminaalne mõõde. Eriti häbiväärne on see, et me ei kuule kusagilt ei prokuratuuri, ei kaitsepolitsei, ei õiguskantsleri seisukohta selle kohta, et nüüd oleme jõudnud sellisesse faasi, kus ei ole enam võimalik vältida asjaolude põhjalikku väljaselgitamist ja vajadusel ka kriminaalasja algatamist.“
Postimees kirjutab, et lekkinud saladokument paljastas valitsuse energiablufi algallika ning majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo (Reformierakond) ei taha energiablufi lõhkemise eest vastutust võtta, lükates selle kliimaministeeriumile. Lekkinud „toru“ paljastas energiablufi lätted.
Postimees: „Valitsus ja kliimaministeerium raiusid meretuuleparkide vajadust õigustades kuni jaanuari keskpaigani, et Eesti energiatarbimine (praegu umbes kaheksa teravatt-tundi (TWh) aastas) tõuseb kümne aastaga kahekordseks. Alles asjatundjate massiivsete protestide peale nõustuti Eleringi ja Rohetiigri hinnanguga (tõus umbes 11 TWh-ni).
Möödunud nädalal pauguga lõhki läinud energiabluff sai aasta tagasi alguse just kliimaministeeriumi välja käidud energiatarbimise prognoosist. Riigikontroll nõudis seetõttu nüüd välja prognoosi algandmeid. Kuna kliimaministeeriumi väitel pärines see EISAst, esitas riigikontroll nõude majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile (MKM) ja selle halduse all olevale EISAle.
Erkki Keldo saatis neljapäeval riigikontrollile vastuse, milles tunnistab: “MKM ja EIS[A] välisinvesteeringute keskuse sisend kliimaministeeriumile energiatarbimise prognoosi koostamiseks lähtus välisinvesteeringute keskuse konkreetsel ajahetkel portfellis olevate projektide hinnangulisest energiavajadusest.““
Lisaks kirjutab väljaanne, et kui praegune peaminister Kristen Michal 2023. aasta kevadel kliimaministriks ja praegune riigisekretär Keit Kasemets suvel kliimaministeeriumi kantsleriks sai, tekkis jutt meretuuleparkide toetamisest. Võimupoliitikud vihjasid juba siis Postimehele, et seejuures oli oluliseks tõukejõuks väide, et tuuleparkide kõrvale kerkib suuremahuline „rohelise“ vesiniku tootmine kuni tuhande uue töökohaga.
Praegu segavad aga meediaruumis jälgi vastupidised vihjed. Samuti viited, justkui hoopis sotsid oleksid meretuuleparkide skeemi arhitektid.
EISA ei soovinud lõhkenud energiablufi eest vastutust võtta. „Välisinvesteeringute keskus ei koosta energiavajaduse prognoose – see ei ole välisinvesteeringute keskuse kompetents. Küll aga analüüsib välisinvesteeringute keskus Eestisse investeeringu tegemist kaaluvate välisinvestorite võimalikku energiavajadust investeeringu realiseerumisel,“ kõlas selgitus.
Michali väitis veel 18. veebruaril ERRile, et meretuuleparkidele 2,6 miljardit peale makstes alaneks elektrihind sedavõrd, et Eesti majandus võidaks viis miljardit eurot.
20. veebruaril avaldas Eesti Rahvusringhääling akadeemik Jaak Aaviksoo kliimaministeeriumist välja nõutud arvutused, mille järgi vaid meretuuleparkidele pealemaksmine elektri hinda suurt ei alanda, lisaks tuleks teha kalleid struktuuriinvesteeringuid.
Seepeale teatas kliimaminister Alender meretuuleparkide toetamisotsuse edasilükkamisest.
Loe lisaks:
https://www.postimees.ee/8198358/lekkinud-saladokument-paljastas-valitsuse-energiablufi-algallika