Riigikogu lükkas tänasel salajasel hääletusel ülekaalukalt tagasi Eesti Panga nõukogu esimehe Mart Laari (Isamaa) esitatud otsuse eelnõu panganõukogu liikmete nimetamiseks.
Eesti Panga Nõukogu esimees Mart Laar tegi ettepaneku nimetada Eesti Panga Nõukogusse Enn Eesmaa, Kaie Kerem, Enn Listra, Rein Minka, Ivari Padar, Jaanus Tamkivi ja Urmas Varblane.
Seejuures on EKRE ainuke Riigikogus esindatud erakond, mille liiget Laari pakutud Eesti Panga nõukogu kandidaatide seas ei ole. Laar on põhjendanud seda, et ei soovi nõukogu politiseerida, küll aga oli esitatud kosseisus esindaja olemas kõikidest teistest parlamendierakondadest.
“Tavapäraselt on Eesti Panga nõukogu nimetamisele eelnenud konsultatsioonid riigikogu erakondade esindajatega. Seekord on nõukogu esimees Mart Laar koostanud nimekirja ilma kõigi erakondadega konsulteerimata, mis ei ole hea poliitiline toon,” on öelnud EKRE aseesimees Martin Helme.
Enne hääletust EKRE fraktsiooni nimel Riigikogu kõnepuldis sõna võtnud Peeter Ernits ütles, et Eesti Panga Presidendi peaks tagandama, aga seadus ei luba.
“Mäletate, mis toimus siis, kui me kinnitasime Eesti Panga Nõukogu esimehe uueks ametiajaks? Siia tuli Isamaa endine liige president Kaljulaid ja esitas oma auesimehe. Ja suure hädaga läks see läbi, mäletate 44 poolt ja 34 vastu. Ma rääkisin toona siin kõnepuldis ja küsisin ka, tsiteerisin Hans H. Luike, et kuidas saab nii olla, et kinnitate panganõukogu esimeheks Mart Laari, kes ei taipa midagi kommertspankadest ega teosta asjakohast järelevalvet pankade tegevuse üle. /…/ Mul on hea võimalus EKRE fraktsiooni nimel öelda, et ega EKRE fraktsioon ei luba ka täna oma häält, kuigi hääletamine on salajane. Mina igal juhul vajutan kindlasti punast.”
Hääletusel jaotusid hääled nii: 18 Laari esitatud koosseisu poolt, 74 vastu. Puudus 5 saadikut ja hääletamata jättis 9 Riigikogu liiget.
Eelnõu vastuvõtmiseks on vajalik poolthäälteenamus. Hääletus oli salajane. Riigikogul ei ole õigust otsuse eelnõu muuta, vaid ainult otsustada, kas seda toetada või see tagasi lükata.
Teiste seas hääletas vastu ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon, millel on 19 liiget.
Keskerakonna fraktsioon jättis oma liikmetele teisipäevase hääletuse vabaks. Sotsiaaldemokraatide fraktsioon kavatses hääletada otsuse poolt. Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kutsus samuti oma fraktsiooni Laari ettepaneku poolt hääletama. Sotse on parlamendis 10 ja isamaaliidu liikmeid 12.
Nii kukkus Laar haledalt läbi, ehkki varem on ajakirjandus spekuleerinud vastupidist. Näiteks kirjutas Postimees 17. septembril pärast rahanduskomisjoni istungit „Laari avantüür keskpangas läks läbi“. Seega oli tegu järjekordse libauudisega.
Eesti Panga nõukogu liikmete volitused lõppesid juba veebruaris, kuid nõukogu esimees Mart Laar esitas nõukogu uue koosseisu riigikogule alles juunis.
UU