Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Märt Põder: digiõigusaktivistide pöördumine tuleb põhiseaduskomisjonis uuesti läbi vaadata, e-hääletus tuleb muuta vaadeldavaks

-
08.02.2024
E-hääletus
© Scanpix

Digiõiguste aktivist Märt Põder saatis riigikogu juhatusele ja fraktsioonidele kirja, kus nõuab, et kollektiivne pöördumine selle kohta, et e- hääletus tuleb muuta vaadeldavaks, saata tagasi arutamiseks põhiseaduskomisjoni.

Möödunud aastal menetles riigikogu põhiseaduskomisjon kokku viite e-hääletust puudutavat petitsiooni, mis kõik lükati tagasi, kirjutab Põder.

Petitsiooni 1-6/23-116/1 puhul istungil tagasilükkamise põhjendust kokku ei lepitud ja see puudub ka komisjoni esimehe 29.11.2023 edastatud vastuskirjas.

Põder: „Sellest lähtuvalt teen ettepaneku saata petitsioon tagasi põhiseaduskomisjoni, et komisjon saaks selle nõuetele vastavalt läbi vaadata ning teha põhjendatud otsuse.

Kui komisjon otsustab esitatud ettepaneku tagasi lükata, peab ta seaduse kohaselt tagasilükkamist pöördumisel märgitud kontaktisikule või -isikutele põhjendama. Minule kui pöördumise kontaktisikule 29.11.2023 edastatud vastuskiri koosneb pöördumise menetluse kirjeldusest viies esimeses lõigus ja komisjoni esimehe isiklikust arvamusest seitsmes järgnevas lõigus, mida võib parimal juhul kategoriseerida komisjoni esimehe katseks kirjeldada kehtivat regulatsiooni. Menetluse kirjelduses tuuakse välja, et sellega ametlikult mitte seotud komisjoni 16.11.2023 väljasõiduistungil valimisteenistusse said pöördumises tõstatatud küsimused vastuse.”

Ta lisab, et kollektiivne pöördumine ei ole selgitustaotlus, mis võib koosneda küsimustest olemasoleva teabe kohta või taotlusest õigusalaseks selgituseks, vaid on märgukiri ehk antud juhul “Riigikogule rahvaalgatuse korras esitatav ettepanek kehtiva regulatsiooni muutmiseks”.

Pöördumise tekst kogus petitsiooniportaalis 1068 toetusallkirja, millega esitati see kollektiivse pöördumisena riigikogule.

„Pole välistatud, et väljasõiduistungil said mõne komisjoniliikme jaoks mõned pöördumisega seoses tekkinud küsimused tõepoolest vastused. Siiski peavad need olema vormistatud põhiseaduskomisjoni poolseks tagasilükkamise põhjenduseks,“ kirjutas Põder. „Olen andnud komisjonile teada, et kontaktisikuna võin vastata kõigile tekkivatele küsimustele era- või grupiviisiliselt, ka vahendada täpsustusi või korraldada kohtumisi eri ekspertidega pöördumise algatusrühmast. E-valimised tõepoolest ei saa põhineda vaid usul, vaid demokraatlike valimiste traditsiooni kohaselt tuleb valimistulemused teha avalikult kindlaks vaatlejate kontrolliva pilgu all – ja e-hääletus sisulise vaatlemise võimaluseta ei saa olla jätkusuutlik.“