Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme juhtis ETV saates „Vabariigi kodanikud“ tähelepanu sellele, et Eesti valitsusel puudub plaan B juhuks, kui Euroopa Liit peaks lagunema.
„Kui mõtleme Euroopa Liitu tabanud kriiside lahenduste peale, siis mind häirib see, et debatt praktiliselt puudub. Valitsusel ei ole mingit plaan B-d. Saksamaa kantsler Angela Merkel ütleb, et Euroopa Liit võib laguneda. Lõunapoolsed riigid räägivad sama. Juba Kreeka finantskriisi ajal räägiti, kuidas eurotsoon võib laguneda. Aga meil aetakse ikka edasi hurraa-optimistlikku juttu. Väga reaalne stsenaarium on see, et viie või kümne aasta pärast Euroopa Liitu ei ole,“ kõneles Helme.
Tema sõnul on Euroopa Liit eluvõimetu ja laguneb ühel hetkel nii või teisiti. “Küsimus on selles, kui palju kahju me enne seda kannatame. Me oleme juba kahju kannatanud, näiteks Kreeka abipakettide näol, me kindlasti kannatame kahju praegu immigratsioonikriisi arenedes ja meie demokraatia kannatab selle all. Eesti valitsevas ešelonis on mõtteviis, et mitte ei vaadata seda, mida Eesti rahvas arvab või tahab, vaid vaadatakse seda, mida Saksamaa või Brüssel ütleb.“
Eesti astus 2003. aastal rahvusriikide liitu ja andis mandaadi tollasele liidule, kus oli väga tihe koostöö riikide vahel, kuid tänaseks päevaks sellist Euroopa Liitu enam ei ole, ütles Helme. “Meil on tänaseks väga kiiresti unifitseeruv liit. See on tsentraliseeritud, unifitseeritud ja aina vähem demokraatlik. Kõik on reguleeritud, subsideeritud ja kõrge maksutasemega.”
Helme oli seisukohal, et EL-i ei ole võimalik positiivsemaks muuta. “Ähvardusega, et Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust
– ja keegi ei taha, et ta lahkuks – ei suutnud David Cameron ikkagi mingeid sisulisi reforme Euroopa Liidus läbi suruda. Minu väide on see, et Euroopa Liit ei ole muudetav, vähemalt mitte Eesti-taolise riigi poolt.”
Kui EL-is on muudatusi tehtud, siis alati tsentraliseerimise suunas, märkis Helme. “Euroopa Liidus on mõtteviis, et ühtegi kriisi ei tohi raisku lasta – kui see on finantskriis, siis tehakse pangaliit, kui see on immigratisoonikriis, siis tehakse ühist piirivalvet. Välja kukub alati magedalt, võim koondatakse Brüsselisse.”
UU