Itaalias eskaleerub poliitiline olukord, mille hetkeseisu nimetab üks EKRE liidritest Martin Helme riigipöördeks.
Itaalia vasakliberaalne president Sergio Mattarella tegi tehnokraadile Carlo Cottarellile ülesandeks moodustada uus valitsus, kõrvaldades nii võimu juurest valimised võitnud parteid, kuna need ohustasid Saksamaa positsioone.
“Sisuliselt toimus Itaalias just riigipööre. Valimised võitnud parteid leppisid kokku valitsuse koosseisus ja valitsemise põhimõtetes, millele nad olid saanud rahvalt selge mandaadi, kuid sisuliselt esindusfunktsiooni omav ja poliitikasse vasakpoolse partei vasakult tiivalt sisenenud president Mattarella pani sellele kõigele veto,” iseloomustas juhtunud EKRE Riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.
Helme sõnul nimetas usurpaatorist riigipea uueks peaministriks valimistel mitteosalenud, kuid selle eest aastaid globalismi ühes lipulaevas IMF-is karjääri teinud Carlo Cottarelli. Too leiab, et Itaalia peab Brüsseli ja Berliini juhtnööride järgi oma eelarvet kärpima ning oma majandust “kohandama” vastavalt euroala nõuetele. “On märkimisväärne, et just sellise suhtumise vastu protestisid märtsis valimised võitnud Liiga ja Viie Tähe liikumine,” märkis Martin Helme.
Kriis algas sellest, kui president keeldus kinnitamast euroskeptikust Paolo Savonat rahandusministriks, öeldes, et ei luba võimule Euroopa Liidu vastaseid. Valimised võitnud parteid on esitanud nõude president ametist tagandada, kuna ta on esile kutsunud põhiseadusliku kriisi. Matarella tavatu otsus tekitas pahameelt mõlemas koalitsioonierakonnas, kes ütlesid, et ei kavatse parlamendis Cottarellit toetada. Kui Cottarelli erakondade toetust ei leia, astub ta tagasi ja uued valimised toimuvad pärast augustit, vahendas BBC.
Viie Tähe Liikumise (M5S) liider Luigi Di Maio nõudis, et president Mattarella võetaks vastutusele ametiseisundi kuritarvitamise pärast, vahendab ERR. “Ütleme nüüd täiesti selgelt välja, et hääletamisel pole mingit mõtet, sest valitsusi juhivad reitingufirmad ning rahandus- ja panganduslobistid. Alati sama asi,” kirjutas Di Maio suhtlusvõrgustikus Facebook.
“Itaalia ei ole mingisugune koloonia ja Itaalia ei lase endale Saksamaa poolt ette kirjutada, mida riik peab tegema või tegemata jätma,” ütles Liiga liider Matteo Salvini, kes oli Savona kandidatuuri üks peamiseid toetajaid. “Me oleme teinud nädalaid tööd, et moodustada valitsus, mis kaitseb itaallaste õigusi. Kuid keegi ütles ei,” lisas Salvini.
“See, mis Itaalias praegu toimub, on õõvastav. Me näeme, kuidas külma kõhuga öeldakse rahvale: te võite siin ju valida mida tahate, me ei lase teie poolt võimule valitud parteidel valitsema hakata. Kui te valite valesti, siis demokraatia ei kehti, seadused ei kehti,” kommenteerib Martin Helme. “Kui Itaalia laseb Brüsselil ja Berliinil oma kohalike käsilaste abil enda demokraatia niimoodi hävitada, siis on Euroopas sündinud uus totalitaarne võim. Ja sellega ei võidelda enam valimistel, vaid tänavatel. Loodan, et itaallased ei põrka tagasi oma õiguste eest seismisel.”