Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Hendrik Terras (Eesti 200) ütles, et eelnõu järgi oleks valimisõigus kohalikel valimistel Eesti, Euroopa Liidu, NATO riikide ja Šveitsi kodanikel ning sinna on lisatud võimalus sõlmida leping erinevate riikidega, kelle Eestis elavatel kodanikel võimaldatakse õigus valida. Selle eesmärk on võimaldada tulevikus valimisõigus Eestis elavatele Ukraina kodanikele.
EKRE esimees Martin Helme ütles, et EKRE on valmis toetama valimisõigusega seonduvalt põhiseaduse muutmist juhul, kui see välistab valimisõiguse kolmandate riikide kodanikele. Helme rõhutas, et EKRE kindlasti ei toeta seda, et Eestis elavad Ukraina kodanikud valida saaksid. “Ukraina kodanikud on Vene kodanike järel teine suurim hulk mittekodanikke, kes siin valida saavad. Ma ei näe ideoloogiliselt, et mis see iva on, et me mõnele slaavi riigile anname valimisõiguse, mõnele slaavi riigile ei anna. Kusjuures me kõik teame, siin olevad Ukraina kodanikud on tihtilugu topeltkodanikud Vene riigiga, neil on kaks passi taskus. Me teame kõik, et siin olevad ukrainlased on valdavas enamuses venekeelsed ja Vene inforuumis,” kommenteeris Helme ERRile.
EKRE on valimisõiguse piiramist vedanud ja rääkinud sellest kümme aastat, et valimisõigus peab olema piiratud kodakondsusega nii kohalikel kui ka riigikogu valimistel, sinna lisandub paratamatult Euroopa Liidu riikide kodanike valimisõigus.
“Meie ei räägi mingisuguste spetsiifiliste riikide kodanike valimisõiguse äravõtmisest, vaid me räägime ikkagi sellest, et kõikide kolmandate riikide kodanike valimisõigus on vale ja see peab olema piiratud ainult Eesti ja pluss Euroopa Liidu kodanikega. Kui selline lahendus on, siis sellele me oma toetuse igal juhul anname,” lisas ta.
Koalitsiooninõukogu kujundab lõpliku otsuse esmaspäeval eelnõu soovitakse hiljemalt kolmapäeval riigikogule üle anda.
Allikas: ERR