Esmaspäeval vastas peaminister Kaja Kallas Riigikogus EKRE arupärimisele kavandatava maksutõusu kohta regionaalarenguga seoses ja pärast valitsusjuhi hämavat vastust võttis sõna EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme.
“Võib ju alustada tõdemusega, et küsimusi oli, vastuseid ei olnud. Aga mõned asjad jäid ikkagi kriipima.
Kaja Kallas korduvalt rõhutas, et tema on Eesti üle uhke ja Eesti on parim paik maailmas ja jõukus on kasvanud, ja küsis meilt, et miks me Eestit maha teeme. Ausalt, mina ei tea, et me oleks üheski küsimuses Eestit maha teinud, Eestit häbenenud, Eestit halvaks kohaks pidanud. Vastupidi, ka meie oleme seda meelt, et Eesti on parim paik maailmas. Ka meie oleme Eesti üle uhked.
Aga mida tuleks ilmselt ikkagi valitsuse ja koalitsiooni liikmetele üsna rangelt meelde tuletada, on see, et valitsus ei võrdu riik. Kui me räägime Eesti riigist, siis see ei ole minu riik ja minu valitsus, nagu Kaja Kallas kipub kogu aeg rääkima. Riik on midagi palju rohkemat, pikemat, laiemat ja suuremat kui parasjagu ametisolev valitsus või peaminister. Veelgi enam maa ja rahvas ka ei ole sama asi, mis riik.
Küll aga tuleb vaielda selle väitega, et Eesti elu on läinud paremaks. Jah, 30 aasta mõõtmes, kui me võtame lähtepunktiks 1991 või isegi 2004, kui Eesti astus Euroopa Liitu, siis loomulikult on elujärg paranenud, inimeste ja ühiskondlik jõukus kasvanud.
Aga kui me võtame viimased 2,5 aastat ehk siis Kaja Kallase kolm viimast valitsust, siis on statistika halastamatu. Eesti on jäänud vaesemaks. Eesti inimeste ostujõud on langenud. Hoolimata pensionide ja palkade nominaalsest kasvust on Eesti inimeste jõukus ja ostujõud vähenenud. Me võime ju siin manipuleerida statistikaga selle kohta, et näete, Eesti inflatsioon oli vahepeal kõrge ja nüüd on ta palju madalam, ja üleüldse vaadake, mis Ungaris toimub. Fakt on see, et meie inflatsioon algas teistest Euroopa, eriti euroala riikidest, varem, oli kogu aeg kõrgem ja kestis kauem.
Kui meil siin tuuakse näiteks Saksamaad, siis ka Saksamaal algas inflatsioon hiljem, on olnud kogu aeg madalam, umbes poole väiksem kui Eestis, ja on juba praegu meist jälle väiksem ehk inflatsioonilaine lõppes varem ära. Tulemuseks on see, et viimase kolme aasta jooksul kokku kõikidest Euroopa riikidest on meie selle perioodi inflatsioon olnud kõige suurem ja kõige kõrgem. Umbes kolmandik on inimeste ostujõust vähenenud. Nii et Eesti inimeste elujärg on läinud halvemaks viimase 2,5 aasta jooksul, see on lihtsalt fakt. Ja võite pidada seda kausaalseks, võite pidada seda mittekausaalseks, aga see on see aeg, kui Kaja Kallas on olnud peaminister.
Ja see ongi see mure. Kui me küsime, mida anda nõu inimestele, kellel on sissetulek 300–400 eurot, kas nad on pensionärid või töövõimetuspensionärid, ja selle peale hakatakse hurjutama küsijaid, et ärge tehke Eestit maha, siis minu meelest on nagu mingisugune psühholoogiline nihestus toimunud. Ei, me ei tee Eestit maha, see on see riik, mille peaminister on Kaja Kallas. Siin riigis on palju selliseid inimesi, kellel nädal aega enne palgapäeva on raha lihtsalt otsas, süüa ei saa; kes talvel elavad ühes toas, mis on ka kehvasti köetud, sest ülejäänud tubade küttearveid lihtsalt maksta ei jõua; kes elavad piirkonnas, kus ühistransporti praktiliselt ei ole, või kui see on, siis see on niivõrd ebaebapraktiline nende jaoks, et ilma autota ei ole võimalik. Ja vastused nendele on, et ärge tehke Eestit maha. Aga see on see Eesti, mida sa valitsed, Kaja Kallas. Sa ei saa selle eest silmi sulgeda. Küll on tore käia rahvusvahelistel foorumitel ja auhindu vastu võtta selle eest, et … Ma ei teagi tegelikult, mille eest, globalistliku ideoloogia ennastsalgava elluviimise eest. Aga need inimesed on päriselt olemas.
Üle poole Eesti inimestest elab niimoodi, et neil on enne palgapäeva või enne pensionipäeva raha otsas. Kahel kolmandikul Eesti inimestest ei ole mitte mingisugust finantspuhvrit, ei ole mingisugust nii-öelda mustadeks päevadeks raha kõrvale pandud. Ei palju, ei vähe. Kahel kolmandikul. Loomulikult on inimesi Eestis, kes elavad hästi, loomulikult on jõukaid inimesi, on päris pururikkaid inimesi. Ja kindlasti on valitsusliikmetel nende inimestega kokkupuuteid rohkem kui nendel, kes sõna otseses mõttes lõikavad nööriga leiba. Aga valitsus just nimelt peab muretsema nende pärast rohkem, kes endaga hakkama ei saa, kui nende pärast, kes saavad suurepäraselt hakkama.
Ja kust see raha võetakse? Nendelt inimestelt, kes ettevõtlusega tegelevad. Aga ettevõtlust tänane valitsus tapab iga võimaliku viisiga, iga lõivuga, iga maksutõusuga, iga uue mingisuguse regulatsiooniga, ettevõtlust. Ja ikkagi see, mida Arvo Aller ütles, minu meelest selle valitsuse nägu on, et kõigepealt ajame kõik inimesed maksude, lõivude, regulatsiooni ja rohehullusega vaesusesse ja siis ütleme, et minge ja küsige omavalitsuse sotsiaalabiosakonnast raha. Perversne riik on selline ja seda riiki juhib Kaja Kallase valitsus.”
Allikas: Riigikogu stenogrammid