Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme küsitluse tulemustest: “See ei ole ainult EKRE mure, kui meie riigis libiseb võim kaporatuuri kätte”

-
01.02.2021
Martin Helme

Tervelt 35 protsenti Eesti inimesi leiab, et Porto Franco läbiotsimised ja vahistamised olid Kaitsepolitsei ja prokuratuuri sekkumine poliitikasse, eesmärgiga hoida ära rahvahääletus abilelu küsimuses. Nii selgub Ühisknnauuringute Instituudi küsitlusest.

EKRE esimees Martin Helme nendib, et samal ajal pooled inimesed seevastu ütlevad, et nad usuvad ametlikke põhjendusi selliseks ajastuseks. „Kuid kas on tõesti piisav, kui kõigest pool elanikkonnast usub nii?“ küsib ta.

Kui üle kolmandiku Eesti inimesi ütleb, et nende silmis sekkusid jõustruktuurid ja uurimisorganid poliitikasse ning sisuliselt kukutasid oma tegevusega ametisoleva valitsuse, siis kas see räägib demokraatlikust riigist? Kas see räägib riigist, kus on tõhus tsiviilkontroll jõuametite üle? Riigist, mille prokuratuur on sõltumatu selle sõna tegelikus tähenduses? Kas saab rääkida Eestist kui õigusriigist?

Martin Helme: „Ei, see räägib riigist, kus inimesed ei usu seda, mida neile võimude poolt räägitakse. Ei usu, et nende riigis on võimul nende valitud poliitikud, vaid võimu teostavad kusagil varjul olevad jõud, inimesed, kellel puudub mandaat ja vastutus avalikkuse ees. See räägib riigist, kus kolmandik inimesi on võõrandunud määrani, et ei usu ei meediat, seaduste kehtivust ega õiglust oma maal.“

Tegelikult rohkem kui kolmandik, sest 13 protsenti inimestest vastasid küsimusele “Avalikustamise kuupäeva valik oli uurimisorganite sekkumine poliitikasse, et nurjata päev hiljem toimunud abielureferendumi”, et ei oska öelda.

Helme sõnul nõuab julgust, et isegi anonüümses arvamusküsitluses väljendada seisukohta, et riigis on võim nihkunud valitsuselt ja parlamendilt julgeoleku kätte. Lihtsam on öelda, et sa ei oma arvamust.

„Kusjuures, mõtleme ka sellele, kuhu suunas oleks need numbrid liikunud, kui küsimus oleks olnud lihtsam, jättes kõrvale abielureferendumi, vaid lihtsalt küsinud, kas kuupäev oli valitud, et mõjutada poliitikat? Pole vist kahtlust, et jaatavalt vastanute hulk oleks veelgi suurem olnud,“ lisas Heme, rõhutades, et tähtis on see, et 35 protsenti inimestest Eestis ei usu, et meil õigusriik ja et võim on nende inimeste käes, kellele see on valimistel usaldatud.

Helme: „Kui praegune valitsus ja kapo ning prokuratuur ei saa aru, kui suure probleemi nad on tekitanud, siis saab ainult hullemaks minna. Minu hinnangul tuleb seda küsitlust võtta täie tõsidusega. Tegemist on väga valju häirekellaga meie ühiskonna suundumuste kohta. Nii istuv valitsus, riigikogu kui ka kõnealused organid peaks praegu eriliselt pingutama, et lükata ümber tekkinud kahtlused.“

Tema sõnul on vaja üle käia järelvalvelised protseduurid ja tsiviilkontrolli tegelik toimimine, vaja on taastada ühiskonna usk sellesse, et meil on normaalne riik.

See ei ole ainult EKRE mure. Kui meil riigis libiseb võim kaporatuuri kätte, siis ei ole ühelgi erakonnal mitte mingit muud mänguruumi, kui sitsida nii, nagu mingid hämarad ja avalikkusele teadmata suunised nõuavad.

 

Vaata uuringu tulemusi:

https://www.inst.ee/uuringud/valitsuse-lagunemine?fbclid=IwAR1idqhSDf815TUjYwBaI32K1JZz63RKnfcySlJD3bq-CiaV2HFNBpGGUIs