Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: maksulaekumised on prognoositust paremad ja diisliaktsiis näitab ülelaekumist

-
13.07.2020
Martin Helme
© UU

Täna avaldati ülevaade mai maksulaekumistest. Kuigi maksutulu üldiselt langes, pöörab rahandusminister Martin Helme (EKRE) kahele positiivsele aspektile: esiteks on maksulaekumised on oluliselt paremad, kui aprillis vastu võetud lisaeelarve eeldas; teiseks näitab diisliaktsiis ülelaekumist.

Martin Helme: „Tuletan meelde ja rõhutan üle, et kevadel vastu võetud eelarves ei olnud arvestatud valitsuse majandusmeetmetega tööturu ja ettevõtluse stabiliseerumiseks. Juba tollal, riigikogus eelarvet kaitstes julgesin ennustada, et kui meie meetmed on tõhusad, siis saab eelarvelaekumine olema palju parem.“

Ta lisas, et konkreetselt on maksulaekumised olnud 150 miljonit paremad, kui aprillis prognoositud. Peamine pluss on tulnud sotsiaalmaksust ehk meie tööturutoetus on olnud kümnesse tõhus. Ka käibemaks on olnud paremas laekumises 38 miljoni võrra.

Diisliaktsiis näitab aga ülelaekumist ja seda mitte ainult lisaeelarve, vaid ka 2019. aasta sügisel vastu võetud eelarve prognoosiga võrreldes.

Helme: „Mai laekumine on võrreldes lisaeelarvega neli miljonit üle ja võrreldes algse eelarvega kaks miljonit üle. Sama on näha ka juuni kohta. See tähendab üheselt, et diisliaktsiisi langetuse tulemusel hakkas maks paremini laekuma.“

Ta tuletab meelde, et eelmise aasta sügisel, kui eelarvet tegime, ei olnud diisliaktsiisi langetus plaanis. Loomulikult oli ta väiksem koroona ajal.

„Ärge laske end eksitada üldisest numbrist, et kogu aktsiisi osa on kerges miinuses. See tuleneb nii bensiini ehk eratarbimise vähenemisest koroonakriisis, samuti on vähem laekunud tubakaaktsiisi ja ka gaasiaktsiis tekitab miinust,“ rõhutas rahandusminister.

Ta lisas, et tilluke miinus on ka alkoholiaktsiisil, kuid see pilt on keerulisem. Ühest küljest kadus piiride sulgemisel peaaegu täielikult ära lõunapiir, samas kadus ära ka Soome turist. Asja teeb keerulisemaks märtsis toimunud tohutu kange alkoholi ost, mis ei olnud mõeldud joomiseks, vaid puhastuseks. See tekitas ülelaekumise märtsis, aga augu järgmistel kuudel.

Kuid üldiselt on näha, et Läti piiriületused on jätkuvalt languses ning alkoholi aktsiisi laekumine tasapisi kosub – see tähendab, et turg pole lõplikult paika loksunud, kuid trend on selgelt õiges suunas. Diisli turg tegi aga ümberkohanemise sisuliselt üleöö ja tegi seda puhtalt meie kasuks.

Mida siit järeldada? Martin Helme: „Esiteks seda, et aktsiisipoliitika vaidlus peaks nüüdseks olema lõpetatud. Enne meid tehti mitu väga suurt ja väga kallist viga ja neid tehtud vigu ei tohi unustada, muidu hüppab varsti keegi jälle kusagilt võsast välja ja hakkab vea kordust nõudma. Meil oli õigus siis, kui vead tehti ja õigus siis, kui vead parandati. Meie maksupoliitika töötab, maksutõstjate oma ei tööta.“

Helme lisas, et diisliaktsiisi numbreid vaadates pole mitte mingit eelarvepoliitilist põhjust aktsiisilangetust kahe aasta pärast tagasi pöörata. „Praegu on näha, et madalama määraga on laekumine parem. Kas tahame uuesti oma laekumise naabritele kinkida? Ja teha seda oma ettevõtete konkurentsivõime ning ostjate ostujõu vähendamisega?“ küsis Helme retooriliselt.

UU