Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul suhtuvad osad praeguseks kaalumisel olevad võimalikud presidendikandidaadid EKRE agendasse soosivalt.
Vastates BNS-i küsimusele võimalike presidendikandidaatide suhtumise kohta EKRE olulisematesse seisukohtadesse, ütles Helme, et “nendesse suhtutakse üldiselt hästi”. “Ka me ise oleme mitu nime välja pakkunud. Aga ka nende seast, kes on mujalt tulnud, ma ei näe küll vaenulikkust,” sõnas Helme.
EKRE agenda olulisimad seisukohad on muu hulgas vastuolek kooseluseadusele, massiimmigratsioonile ja vastuseis Euroopa Liidu tihedale föderaliseerumisele ning Brüsseli diktaadile. Erakonna esimees Mart Helme ütles laupäeval BNS-ile, et EKRE toetatav kandidaat peaks olema partei seisukohtade suhtes vähemalt neutraalne.
EKRE fraktsiooni juhi sõnul leppisid fraktsioonide juhid esmaspäeval muu hulgas kokku, et kui teisipäevaks pole fraktsioonid omavahel ühes konkreetses nimes kokku leppinud, siis esitatakse mingi hulk nimesid, mida hakatakse sõeluma ja millisel juhul on igal erakonnal võimalik ühele variandile niiöelda veto panna. “See tähendab seda, et kõige vastumeeslsemad ellimineeritakse. Osa nimesid on teada, aga neid võib homseks juurde tulla, pakutakse igasuguseid. Osade puhul on selgunud, et ei taha ise, osasid ei taha üks või teine fraktsioon,” lisas ta.
Helme ütles, et ta on kõigile vastuvõetava kandidaadi leidmise osas “optimistlik”. “Ma arvan, et hommikused vestlused – ja mitte ainult see, mis toimus vanematekogus, enne seda käisid ka läbirääkimised fraktsioonide vahel – annavad lootust, et kuraas on maha võetud ja parteid on tükkmaad alandlikumad ja otsivad tõsimeeli konsensuskandidaati. Ma isegi ei ütleks kompromisskandidaati. Nagu rääkisime, vanematekogus võiks püüda leida inimene, kellele kõik kuus fraktsiooni annavad oma heakskiidu. Homme teeme vahekokkuvõtte ja ehk juba homme selleks ajaks on see inimene olemas,” rääkis Helme.
Ka Keskerakonna fraktsiooni juhi Kadri Simsoni sõnul otsivad fraktsioonid praegu absoluutselt teistsugust kandidaati kui valimiskogus. Temagi arvates on vaja leida kandidaat, kes ei kuulu ühtegi erakonda.
BNS-UU