Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: „Selle aastaga sõidetakse meie inimeste toimetulek ja majandus lihtsalt rusudeks…“

-
09.12.2021
Martin Helme

Riigikogu aseesimees, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juht Martin Helme kirjutab, et rahvuskonservatiivid hoiatasid praegust valitsust juba mitu kuud tagasi läheneva katastroofi eest, kuid käpardlik valitsus ei võtnud seda kuulda ja nüüd pole hädas mitte see valitsus ise, vaid kogu rahvas. Kas tõesti suudavad Reformierakond ja Keskerakond enne järgmisi Riigikogu valimisi Eesti riigi nii rusudeks sõita, et midagi enam päästa ei anna, arutleb Helme.

„Mulle on viimastel päevadel tulnud palju kirju, milles inimesed väljendavad ahastust ja raevu praeguse hinnaralli üle, eeskätt elektri hinnatõusu üle. Kõiki neid pöördumisi ühendab üks selge nõudmine: tehke ometi midagi! Õige nõudmine! Paraku tuleb sellega pöörduda valitsuserakondade poole, kelle võimuses on tõepoolest see hullus kiiresti lõpetada ja hoida ära eesti inimeste vaesumine ning ettevõtete pankrotid,“ kirjutab ta. „Meie opositsiooniparteina saame eelkõige pakkuda lahendusi ja nõuda, et valitsus neid lahendusi ellu viiks. Või kui ei saa, ei oska, ei taha, siis tagasi astuks ja laseks teistel teha.“

Martin Helme: „Vaadates seda, mis praegu Eestis toimub, olen hakanud tõsiselt mõtlema, kas lähenemine, et enne järgmisi valimisi pole mõistlik teha katset valitsust vahetada, on ikka õige. Selle järelejäänud aastaga sõidetakse ju meie inimeste toimetulek ja majandus lihtsalt rusudeks…“

Ta toob välja ettepanekud, mida oleks vaja teha, et ära hoida elektrihinna järel lumepallina veerema minev hinnatõus: vaja on lahkuda elektribörsilt, sest see ei ole börs, vaid totaalne manipulatsioon; vaja on lõpetada CO2 kvoodi hinnaga elektritarbija trahvimine ehk lahkuda ETS kauplemissüsteemist vähemalt ajutiselt kuni on suudetud tagada majandusele ja majapidamistele soodne hind; vaja on lõpetada taastuvtasude maksmine praegusel kujul (olukorras, kus tuulikud müüvad elektrit sellesama 200, 400 või lausa 1000 eurose hinnaga, ei ole mitte ühegi loogikaga põhjendatud neile veel subsiidiumi maksmine 53 euro jagu); ja loomulikult on vaja alandada tarbimismakse.

Martin Helme lisab veel ühe olulise asja, mida valitsus mitte ainult ei saa, vaid peab tegema – see on käsu andmine koheselt kõikvõimalike remontide lõpetamiseks talvise tipptarbimise ajal: „See on lihtsalt lubamatu, et meil on remondis küll liinid, küll katlad. Minu hinnangul lisaks ka kuritegelik hoolimatus. Samuti on kuidagi kummaline kuulata Keit Pentus-Rosimannuse juttu sellest, kuidas Eesti Energia ja Elering peaks lõpetama ära omavahelise kohtuvaidluse Tootsi tuulepargi subsiidiumiskeemi üle. Keit peaks omaniku esindajana andma Eesti Energiale korralduse hagi tagasi võtta ja Tootsi võimalikult kiiresti valmis ehitada, Taavi Aas peaks korraldama Eleringi juhtkonna vahetuse. Taavi Veskimägi on näidanud üles saamatust ja vastutustundetust nii energiaga varustatuse tagamisel kui piirkonna olukorra hindamisel. Lisaks on Eleringi ehitatud liinikilomeetri maksumus üks Euroopa kõrgemaid, see kulu tuleb ju lõpuks tarbija taskust.“

Martin Helme lisab, et kuigi ei ole ta suuremat sorti tuulikute fänn, sest nagu näha, ei ole neist külmal talvel suurt abi, aga ta ei vaidle vastu mõttele, et meil võiks olla võimalikult mitmekesine omamaine tootmine. Konkreetselt Tootsi puhul ei ole mingit mõistlikku põhjust, miks seisab ehitus vaidluse taga taastuvtasu skeemi üle. Eesti Energia hakkab sealt tuulikutega elektrit tootma ju igal juhul, sõltumata toetusskeemist (või läheb 55 miljoniline investeering mahakandmisele?).

Niisiis teeks EKRE seda kõike, kui oldaks valitsuses.

„Praegu peavad neid asju tegema võimul olevad Reformi- ja Keskerakonna käpardid, kellele me karjusime juba septembris ja oktoobris kõrva sisse nii kõvasti kui häälepaelad võimaldasid, et katastroof on tulemas, asuge tegutsema. Vastuseks kuuleme siiamaani reaalsusest irdunud jaburusi elektri säästmisest ja tuulikutele rajatud tulevikuulmade vallast,“ märgib Helme.