Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: süvariik on kooslus ennast puutumatuks pidavatest ametnikest ja argadest poliitikutest

-
21.08.2019
Martin Helme
© Scanpix

Saates “Otse uudistemajast” vestlesid rahandusminister Martin Helme ja ajakirjanik Toomas Sildam ka süvariigist.

Martin Helme selgitas, et süvariik on kooslus inimestest, kes arvavad, et on karistamatud ja puutumatud, ning argadest poliitikutest, kes ei taha midagi kuulda ega näha, kui on ees raskused.

“Seda oleme näinud viimastel aastakümnetel palju, kus inimesed tulevad ministriametitesse, proovivad midagi teha, sealt lendab midagi vastu vahtimist ja nad enam kunagi seda teemat ei torgi. Siin tulebki  sisse vahe meie ning teiste erakondade ja valitsuste tegevuses – meie ei ole valitsuses selleks, et valitsuses olla, vaid selleks, et viia ellu oma poliitikat,” selgitas ta.

Helme sõnul saab süvariiki hästi defineerida sellega, et see on tsiviilkontrollile mittealluv julgeolekuaparaat, ja kui rääkida kontrolli kehtestamisest, siis mõtleb EKRE täieliku tsiviilkontrolli kehtestamist julgeolekuasutuste üle.

“Kui meil on mõni ametkonna juht, kes kirjutab eriarvamuse mõnele koalitsioonikokkuleppes püstitatud ülesandele, näiteks piirivalvestruktuuri kordategemisel, ja arvab, et ta ei pea koalitsioonileppe punkte täitma, siis tsiviilkontrolliga on meil asjad halvasti,” tõi ta näite.

Vastuseks Sildamile täpsustas minister, et ametnik võib poliitikule vastu vaielda ja oma eriarvamuse fikseerida, kuid eriarvamuse korral teeb ülemus otsuse, mis on täitmiseks. Kui see otsus ametnikule ei meeldigi, peab ta selle ikkagi ellu viima. “Kui ametnikul tekib tõeline süümekriis, siis paneb ta ameti maha, mitte ei korralda Itaalia streiki, mis tähendab, et ta talle pandud ülesannet tegelikult ellu ei vii – sel juhul on tõsine probleem olemas,” sõnas Martin Helme.

Ministri sõnul töötas Vaher otseselt ministrile vastu, kui ta ei täitnud korraldust teha kärpeid kokkuhoiukohtades ehk tühjades kohtades, kust saab koondamisteta õhku välja lasta, vaid ta valetas, et kärped tulevat töötajate arvelt, ja läks sellega otse meediasse – juba see on Helme hinnangul piisav põhjus hundipassiks.

Sildam uuris järjekindlalt, et kas Vaher, Sinisalu ja Perling on süvariigi osa ja kas nende üle tulebki tsiiviilkontroll kehtestada. Helme sõnul ei saa väita, et tsiviilkontrolli pole, kuid seda tuleb tõhustada.

“Tsiviilkontroll tähendab ka poliitilist kontrolli, sest valimistel peavad olema tulemused. See ei saa nii olla, et valimistel muutub poliitiline maastik ja valitsuse koosseis, aga ametnikud ütlevad endiselt, et oleme  seda teinud viis aastat, miks nüüd teisiti teeme,” selgitas rahandusminister. “Aga vahepeal olid valimised, nüüd on täiesti teine poliitiline tellimus, sellepärast teemegi asjad ümber.”

Ajakirjaniku küsimusele, et kas nüüd hakatakse eelmiste valitsuste ajal paika pandud ametkondade juhte välja vahetama, vastas Martin Helme, et seda ei tehta, sest Eestis on mõistlik režiim, need on tähtajalised ametid, mis täidetakse teatud aja järel ära, ja kui see süsteem töötab, siis ei ole vaja erakorralisi samme teha.

“Kui aga süsteem ei tööta, ei pea me põrkama tagasi ka küsimuse ees, kas on vaja teha erakorralisi muutusi. Võim tähendab võimalust suunata raha ja kontrollida personali. Kui sul ei ole võimalik otsustada raha ja meeskonna üle, siis ei ole sa võimul, vaid ametis,” selgitas ta.

Sildam tahtis ka teada, kes oleks uus peaprokurör koalitsiooni poolt, viidates eriarvamustele ja Martin Helme kostis, et kõigepealt lepitakse ikkagi omavahel kokku ja siis minnakse avalikkuse ette. “Kui me vaidleme, siis omavahel, mitte läbi meedia,” lausus ta, nentides, et kui minister teeks kasvõi väiksemagi vihje, tormaks ajakirjandus kohe koalitsioonipartneritelt kinnitust küsima ja ajaks nad sellega tülli. Selle meedia tööstiili vastu töötavadki poliitikud sellega, et ei pöördu enne meedia poole, kui asjad on raudkindlad.

Süvariigi teemale lisaks märgivad Uued Uudised ära Indrek Tarandi juhtumi – kuna tema on EKRE-t võimult välja tõrjuda püüdvale poliitilisele süsteemile “oma”, siis jooksevad kõik Tarandi vastu ette võetavad sammud tühja. Nii ei algatatud tema vastu menetlust korra rikkumise peale EKRE miitingul, küll aga Tarandi lööjate vastu, ning prokuratuur on näinud süüd autu Tarandi võõra raha omastamises – süvariik ei luba “omasid” puutuda isegi siis, kui kõik on silmnähtavalt räpane. Süvariik tähendab “pumba juures olijate” ringkaitsesüsteemi – näiteks kaitses provokaatorit tollane siseminister Katri Raik.