EKRE esimees Martin Helme nimetas viimatises ETV saates „Esimene stuudio“ Taavi Veskimägi tegevust Eleringi juhina kriminaalselt hooletuks ja uurimist vajavaks. Postimees noppis saates kõlanud repliigi üles ja küsis asjaosalistelt selgitust.
Martin Helme: „Kogu energeetikas on kaks poolt: tootmine ja võrgu pool. Tootmispool allub rahandusministeeriumile, Elering ehk võrgupool ja regulaator, majandusministeeriumile. Veskimägi istub piltlikult kahel toolil, müüb võrguteenust ja reguleerib seda sama tegevust ehk kontrollib iseennast otseses mõttes.“
Elering on Eesti varustuskindluse tagaja, tema ülesanne on vaadata, et elekter oleks kõigile kättesaadav ja stabiilne ja et sagedus oleks tagatud. Soome võrguoperaator Fingrid peab varustuskindluse ja kättesaadavuse osaks ka odavat hinda.
Helme sõnul aga ei arva Elering, et see oleks tema mure või et see talle korda läheks. Samuti on Elering tema sõnul üks kallimaid võrguoperaatoreid meie piirkonnas, võrreldes soomlaste, rootslaste, sakslaste või lätlastega.
Taavi Veskimägi kommenteeris Postimehele, et kõrged elektrihinnad ei ole Eleringi huvides: „Elering on Eesti suurim elektritarbija tulenevalt elektrienergia kadudest meie hallatavas elektrivõrgus. Kui tavapäraselt on Elering kulutanud elektri ostmiseks ca 15 miljonit eurot, siis sellel aastal võib selleks kuluda 120 miljonit eurot. Seega elektri hindade tõus on mitmekordistanud Eleringi kulusid elektrikadude ostmiseks ja madalamad hinnad oleksid Eleringi finantstulemusele kasulikud.“
Elering peaks oma võrgutasudega ehitama liine ja alajaamu ehk tagama varustuskindlust. Helme sõnul on ta seda ka teinud ja viimastel aastatel on tulnud juurde uusi kõrgepingeliine, kuid Eleringil on õnnestunud neid ehitada maailma kõige kallima kilomeetrihinnaga ja seda lameda maa peal.
«Ma olen kuulnud, et ainult Andides on veel kallimaid elektriliine kui meil,» lausus Helme.
„Veskimägi vastutusel on ka gaasi kriis Eestis. Kui meil lähevad firmad pankrotti ja majad külma, see on Veskimägi vastutus. Tema oleks pidanud ammu välja vahetama,» kinnitas Helme.
Helme sõnul on karistusseadustikus paragrahv kriminaalse hooletuse kohta, mis tuleb teadlikust ja süsteemsest oma töö tegematajätmisest, mis toob kaasa kahjulikud tagajärjed. Need tagajärjed on meil praegu käes, kinnitas ta.
Helme möönab, et kõiges ei saa ainuüksi Taavi Veskimäge süüdistada, sest riigiettevõtete juhid viivad ellu poliitilist suunist.
Martin Helme selgitas sotsiaalmeedias lisaks, miks on Eestis ja Soomes elektri hind erinev ja kellele see kasulik on. „Veskimägi on muidugi vana respublikaan ja peaministri lapse ise, kahtlemata tegus inimene! Postimehe artiklist on välja jäänud minu jutu see osa, kuidas ja miks on Veskimägi koos reffidega kümme aastat LNG terminal ehitust blokkinud, aga ühe lõigu toon siin ära: “Trikk on selles, et hinnavahe Eesti ja Soome ning Eesti ja Läti vahel saab endale Elering. Ajal, mil Eestis oli 4000 ja Soomes neljaeurone elektrihind, sai võrguoperaator 3996 eurot iga megavati pealt, mis liigutati ning Elering ja Fingrid jagasid selle omavahel pooleks. Nad teenivad sellega metsikut raha.”
Loe lisaks: