Teisipäevane Tööandjate Keskliidu manifest on tekitanud seinast seina arvamusi ja teiste seas andis oma hinnangu ka EKRE aseesimees ja Riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.
Martin Helme ütles ERR-ile, et manifestis on mõningaid asjalikke punkte, kuid tööandjad on kõike vaadanud vaid läbi oma huvide prisma. Ta pidas mõistlikuks ettepanekut piirata avaliku sektori ametnikkonda, sest seal on väga palju kvaliteetset tööjõudu, mis tegeleb sisuliselt ressursi kulutamisega, samuti ka tööandjate välja pakutud aktsiiside alandamist, mida EKRE ise juba ammugi nõuab.
EKRE aseesimehe sõnul on Tööandjate Keskliit ettevõtete ametiühing, kes ajab oma asja. “Ta ei aja Eesti omariikluse ega Eesti majanduse asja, ta ajab oma ettevõtete kasumi asja ja nendel on väga lihtne, küllaltki brutaalne arusaamine, et oma kasusaamist on võimalik parandada selle arvel, et sa maksad töötajatele vähem palka. Kogu see jutt, et meil on niiöelda spetsialiste puudu – see kõik on täielik bluff, nad soovivad odavat tööjõudu,” selgitas Helme.
Martin Helme sõnul on jutt IT-spetsialistidest avalikkusele valetamine, sest nemad pole praegugi kvoodi all, nagu ka kõrgepalgalised. “Ma ütlen alati, kui tööandjad hakkavad rääkima piirarvu vähendamisest, et meil on 500 miljonit Euroopa inimest, 300 miljonit ameeeriklast, 130 miljonit jaapanlast, Austraalia – kõik on kvoodi alt väljas. Neid inimesi me miskipärast ei taha, meil on vaja ukrainlasi, neilt on vaja kvoot maha võtta. Ukraina töölised teevad väga palju halba – nad hoiavad meil palgad, innovatsiooni ja tootlikkuse kasvu maas ning suurendavad survet eesti keele kasutusele,” arvas Helme.
Helme sõnul satuvad Ukrainast saabuvate tööliste tõttu löögi alla eelkõige just siinsete venelaste töökohad. “Ukrainlased tulevad umbkeelsena Eesti tööturule ja võtavad nende töökohad ära, kelle eesti keel on halb või puudub. See tekitab ka rahvuslikke pingeid, see on väga halb plaan,” ütles ta.
Martin Helme hinnangul ei ole kellelgil midagi selle vastu, kui võtta Eestisse kõrgepalgalisi spetsialiste, kuid kõrge palk ei ole keskmine palk, vaid kahe-, kolme- või neljakordne keskmine palk.
Ta pidas samas väga oluliseks tasuta kõrghariduse punkti. “Minu arust on see täiesti skandaalne, et Eesti maksumaksja harib oma rahaga arste, insenere, IT-spetsialiste, kes lähevad välismaale majandust edendama. Meie pakume lahendust, et kõrgharidus omandatakse riikliku krediidiga,” märkis Helme.