Üleeile rahandusministrite nõukogul osalenud rahandusminister Martin Helme sõnul on Euroopa Liidu liikmesriikide seisukohad 750 miljardi eurose ühislaenu osas jätkuvalt seinast seina ning ka Eesti ei ole konkreetset otsust langetanud.
“Valitsus arutab alles, kuidas seda kõike positsioneerida,” ütles Helme ERR-ile. Tema sõnul on EKRE-l ühislaenuga seoses jätkuvalt mitmed murekohad.
“Esimene on see, et kas kogu välja käidud idee on kooskõlas Euroopa aluslepingutega, siin on meie hinnangul selgelt tegemist defitsiitse eelarvega, mis on aluslepingutega keelatud. Tegemist on Euroopa Keskpanga poolt sisuliselt rahastatava tegevusega, mis on ka aluslepingutega keelatud,” ütles Helme.
“Teine on mandaadi küsimus. Näeme, kuidas ettepanek muudab Euroopa Liidu sees võimu tasakaalu liikmesriikide ja keskuse vahel, aga ka liikmesriikide vahel,” ütles ta. Helme sõnul ei ole Euroopas ühelgi valitsusel mandaati nii suure muudatusega nõus olla.
“Siin peavad olema parlamentaarsed debatid, mõnes riigis ka referendumid, ka sellele poolele ei ole keegi minu arvates piisavalt tähelepanu pööranud.”
Kolmas küsimus on Helme sõnul selles, et ei ole langetatud otsust, kuidas laen tagasi maksta, mis peaks laenu võtmise üle otsustamisel olemas olema.
Helme sõnul tehti teisipäevasel kohtumisel rahandusministritele olukorrast ülevaade, mis oli aga suhteliselt pealiskaudne. “Liikmesriikide seisukohad olid seinast seina. Oli liikmesriike nagu Austria või Rootsi või ka Taani, kes ütlesid täiesti ühesõnaselt selgelt, et nemad seda paketti ei toeta ja kõik. Ungari, Soome ja Holland ütlesid, et neil on väga suuri probleeme sellega.”
Euroopa Liidu valitsusjuhid hakkavad ühislaenu arutama nädala pärast, lootes kokkuleppele jõuda juulis.