Briti parlament lükkas reedel häältega 344-286 kolmandat korda tagasi peaminister Theresa May Euroopa Liidust lahkumise plaani, tõugates Brexiti kava üha enam määramatusse, vahendas BBC.
Parlamendi alamkoja saadikud ei võtnud kuulda May palvet teha lõpp poliitilisele ummikseisule, mis on viinud Suurbritannia kriisi.
Lahkumisleppe järjekordne tagasilükkamine on uus hoop peaministrile, kes on kaotanud kontrolli nii valitsuse kui Brexiti-protsessi üle, ehkki oli valmis leppe vastuvõtmise nimel tagasi astuma.
Suurbritannia pidanuks esialgse arvestuse järgi lahkuma EL-ist reedel, 29. märtsil. Kuna Mayl ei õnnestunud EL-iga saavutatud lahkumisleppele parlamendi toetust saada, palus ta eelmisel nädalal Euroopa liidritelt ajapikendust.
Nüüd tuleb tal selgitada, mis järgmiseks juhtuma hakkab. EL on kavatseb kokku kutsuda erakorralisele tippkohtumisele, mis peaks toimuma 10. või 11. aprillil.
EL otsustas möödunud nädalal, et kui Briti parlament kiidab lahkumisleppe heaks, siis nõustustakse Brexiti edasilükkamisega 22. maini. Kui parlament lepet heaks ei kiida, on aega vaid 12. aprillini.
Kuna parlament lahkumisleppe taas tagasi lükkas, jääb kaks võimalust: Suurbritannia lahkub ilma leppeta või nõustub Brexiti pika edasilükkamisega, et mingi uus lähenemine leida.
EL-ist lahkumise edasilükkamise korral tuleb Suurbritannial läbi viia Euroopa Parlamendi valmised. May sõnul ei saa nõuda valijailt maikuistel europarlamendivalimistel osalemist, kui nad hääletasid kolme aasta eest EL-ist lahkumise poolt.
Ehkki leppeta lahkumise võimalus on alati olemas, on Briti parlament hääletanud korduvalt selle vastu, sest sidemete järsust läbilõikamisest kardetakse segadusi.
Allikad: BBC, AFP, BNS