Eestis on suurel hulgal analüütikuid, politolooge, eksperte ja muid lihtinimest õpetavaid “arvamusliidreid”, kes ehk tõesti jagavad midagi, kuid kõik nullib ära nende erapooliklikkus.
Nii ei suuda Tõnis Saarts, Juhan Kivirähk, Anvar Samost, Toomas Sildam ja mitmed teised eksperdid kunagi hoiduda EKRE-t osatamast, kui selleks vaid võimalus avaneb – kaaluka analüüsi aluseks on siiski neutraalsus.
Lisaks näitavad needsamad “eksperdid” mõnikord üles lihtsat teadmatust, mis nullib kogu nende töö. Nii leiab meediaekspert Raul Rebane, et Eesti elanikud usuvad, et tunnevad väärinfo ära ja oskavad sellega toime tulla, kuid tegelikult see ei ole nii.
“Eesti on Euroopas naiivsete tipus,” ütles Rebane teisipäeval Euroopa Komisjoni Tallinna-esinduses korraldatud briifingul. “Oleme libauudistesse suhtumisel väga-väga naiivsed,” lisas ta. Aga tema ise?
“Teine asi on kultuurilised mõjuoperatsioonid ja need on äärmisel komplitseeritud asjad, mis tulevad näiteks läbi meelelahutusprogrammide, läbi muusika, läbi sümbolmaailma, läbi monumentide – need on need asjad, mis tekitavad ühistunnet. Kõige klassikalisem näide on kõik see, mis toimus pronkssõduri ümber. Või näiteks, et Tallinna kõige pildistatum turismiobjekt on Nevski katedraal,” rääkis Rebane ERR-ile.
Just selle viimase asjaga paneb Rebane tõenäoliselt väga sihist mööda, kui peab seda Vene propaganda trikiks ehk kultuuriliseks mõjuoperatsiooniks. Vähimagi Kremli-meelsuseta võib kinnitada, et ilmselt ongi Nevski katedraal Tallinna pildistatuim objekt, meeldib see meile või mitte. See on reaalne ja otsene info turismi kohta, Rebane aga kasutab seda mingite libauudiste ja naiivsuse kontekstis.
“Eestit külastavad turistid pildistavad kõige sagedamini Nevski katedraali Toompeal, selgub Google’i interaktiivsest fotorakendusest. Teisel positsioonil on fotode tegemise arvult Kohtuotsa vaateplatvorm ja kolmandal Patkuli vaateplatvorm Toompeal. Sageduselt neljas pildistatud objekt Tallinnas on on Kiek in de Kök’i suurtükitorn, viies Raekoja plats, kuues Russalka monument, seitsmes Paks Margareeta, kaheksas Oleviste kirik, üheksas Raekoja hoone ja kümnes Toompea tervikuna,” kirjutas ERR.
Käisin suvi otsa hommikuti all-linnast üles Toompeale ja õhtul tagasi mäest alla. Juba hommikuti kella 8 paiku ummistasid Toompeale viivaid tänavaid turistide massid (peamiselt aasialased) ja õhtul kell 17 kordus sama – neil aegadel juhtusin mina seda nägema, aga kindlasti saalisid nad seal päev otsa ringi. Suviti saabusid ju Tallinnasse suured kruiisilaevad ja mäenõlval pargivad kümned turistibussid – tee Vanalinna lähebki mööda Lossi platsi, kus vasakule jääb Toompea loss ja paremale Nevski katedraal.
Julgen väita, et kui eestlasele on Nevski katedraal rasket võõrvõimu hingust levitav võõrkeha, siis turistile avaldab see oma pompöössusega suurt muljet – kõik need jaapanlased, hiinlased, lõunakorealased ja muud rahvad on Lossi platsil seljaga valdavalt Toompea lossi poole ja sihivad kaameratega õigeusu kirikut. Mäkke tõustes on katedraal tõesti muljetavaldav.
Olgu see kuitahes “poliitiliselt ebakorrektne”, aga arhitektuuriliselt on Nevski katedraal võimas ja äratab selle tausta mittetundvas välismaalases imetlust. Seega vähemalt mina usun, et jutt sellest ehitisest kui enam pildistatavast Tallinna objektist on õige, meeldib see meile või mitte – ja see ei ole Kremli propaganda, kuigi seda populaarsusfakti võib selles ära kasutada. Häda on selles, et kui me hakkame Kremli kultuurilist mõjupropagandat nägema katedraali populaarsuses, aga ei näe küüditatute mälestusküünalde jalaga löömises, siis jookseb kogu meie “propastop” haledalt umbe. Ma millegipärast ei näe, et Rebane Kremli mõjust Metsavase juhtumi või Viru pataljoni rahvustevahelise konflikti kontekstis räägiks.
Kogu selle jutuga tahaksingi näidata, kui lihtne on “meediaeksperdil” eksida, kui ta tunnistab Nevski katedraali populaarsuse Kremli mõjuoperatsiooniks. Aga sealt on ju vaid samm edasi selle üldtuntud jutuni, et Putinile ei meeldi geid ja EKRE-le ka mitte, järelikult on rahvuskonservatiivid putinistid… Ja sellist juttu on ka Raul Rebane juba küllaga rääkinud, mis annab õiguse tema tiitli jutumärkidesse panna.