Riigi(lisa)eelarve poole käe sirutajaid on palju ja teiste seas on välja ilmunud ka need, keda mõnikord kutsutakse eelarvepuukideks.
“Kultuurile on vaja leida koht lisaeelarves, et tugevdada meie toimetulekut uuele kriisile vastu minnes, et meil oleks jõudu aidata jätkuvalt Eesti inimesi ja Ukrainat. Ei ole ilus jätta kultuurivaldkonda üksi, see teeb haiget ja see on ebaõiglane,” kirjutab festivalide Tallinn Music Week ja Station Narva peakorraldaja, Music Estonia nõukogu liige Helen Sildna ERR-is.
Sildna kasutab väljendeid “Ma ei näe lisaeelarves Eesti kultuuri” ja “Hapnikumask kõigepealt endale pähe.” Reaalsuses aga tehakse lisaeelarve siiski hädavajaduste katmiseks, milleks on hetkel kaitsevõime tõstmine, ukraina põgenike ülalpidamine ja veel mõned kiireloomulised kulukohad.
Sellele taotlusele vastab sotsiaalmeediakeskkonnas Meediakriitika Andri Zee, kelle sõnutsi on tegu isiklikes huvides tehtava lobby`ga “arvamusartikli” sildi all ning ka sisu osas on Sildna taotlus haruldaselt kohatu tekst, arvestades hetkel maailmas/ühiskonnas toimuvat.
“Ajal, mil Venemaa kallaletung Ukrainale on paljastanud arvestatavad puudujäägid meie oma kaitsevõimes, mida tuleb ahvikiirusel lappima hakata ja mille maksumus võib ulatuda kokku mitme miljardi euroni, leiab Helen Sildna, et lisaeelarvet oleks vaja küll, aga osa sellest peaks eraldama kultuurile, s.t., osa sellest peaks saama tema korraldatav Tallinn Music Week. Selle seisukoha toetuseks kõlavad põhjendused, milledes Sildna üritab avalikkust veenda, et tema korraldatavad kontserdid mängivad olulist rolli meie kaitsevõimes. Lisaks väidab ta, et selline “vahetegemine” “polevat ilus”ja et see olevat “ebaõiglane”. Ilmselt näitab see tekst korraga nii võõrandumist reaalsusest kui täielikku, piinlikku sõltuvust riigi (maksumaksja) rahast. Samuti tekivad küsimused inimese adekvaatsuse osas, kui ta ei ole suuteline eristada kriisiolukorra esmatarbevajadusi (julgeolek) meelelahutusest. Väide, justkui mängiks Tallinn Music Week rolli meie kaitsevõimes, on täiesti piinlik verbaalne manipulatsioon,” kirjutab Meediakriitika.
Ilmselt tasub enne Sildnale rahakoti avamist lugeda tagantjärele Eesti Ekspressi lugu Täiusliku Helen Sildna suured võlad.