Tuleval nädalal Riigi Teatajas avaldatav siseministri uus määrus toob algavast aastast perekonnaseisubüroodesse ka sooneutraalsed blanketid, kus paari lähevad “esimene abielluja” ja “teine abielluja”. Valida saab siiski ka blanketi, kus on abiellujateks “mees” ja “naine”.
Siseministeeriumi menetleda olid perekonnaseaduse muudatused, mis puudutavad perekonnatoiminguid ehk seda, kuidas abielusid sõlmitakse, sealhulgas ka kõik dokumendi vormid, mis nendes menetlustes tehakse.
Üheks uueks vormiks, mis puudutab abielude sõlmimist, on blankett, kus puuduvad abiellujate soolised määratlused. “Muudatused tehti esmalt selle pärast, et mitte kellegi tundeid riivata ja et kui on samasoolised abikaasad, oleks need vormid igati kasutatavad. Kehtima jäävad loomulikult ka blanketid, kus on abiellujateks märgitud “mees” ja “naine”,” rääkis siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna nõunik Ulvi Klaar.
Blankettide tekst räägiti läbi eri asutustega. Määruse kooskõlastusringil käis läbi ka teisi variante, näiteks majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ei pooldanud hiljem sõelale jäänud lahendust, vaid pani ette kaaluda kõikidele kombinatsioonidele (st. mees-mees, naine-naine, naine-mees) variantide loomist.
“Seda seetõttu, kuna “esimene” ja “teine” abielluja juba katavad kategooriad “mees-naine” ning ei ole selgelt aru saada, miks on vaja soospetsiifilist vormi ainult “mees-naine” paaridele, aga mitte teistele. Juhul, kui see ei oleks vormide rohkuse tõttu mõistlik, siis teeme ettepaneku kasutada lähtudes sooneutraalse abielu põhimõttest varianti “esimene” ja “teine” abielluja,” kirjutas MKM-i esindaja kooskõlastusringi vastuses.
Samasoolised abiellujad on juba pöördunud eri küsimustega Tallinna perekonnaseisuameti poole.
EELK kirikuõpetajad, kellel on abielu sõlmimise õigus, järgmisel aastal kindlasti samasooliste abielusid registreerima ei hakka, ütles EELK-i vaimulik Toomas Nigola.
Riigikogu võttis 20. juunil vastu valitsuse usaldusküsimusega seotud perekonnaseaduse muudatused, mis annavad seadusliku õiguse abielluda ka samasoolistele paaridele. Eelnõu poolt hääletas 55 riigikogu liiget ning vastu 34.
Abielu kõrval jääb inimestele alternatiivina alles ka võimalus sõlmida kooseluleping.
Allikas: ERR