“Koroona on tulnud, et jääda. Uusi mutatsioone tuleb nagu Vändrast saelaudu, samas kui vaktsiinitootjad räägivad juba kolmanda vaktsiinisüsti vajalikkusest.
Meie varasemad elustandardid on lootusetult rikutud. Kas me tahame või mitte, aga me peame hakkama uut moodi mõtlema ja elama. Mitte ainult meie isiklikult, vaid uut moodi peab hakkama toimima ka meie elukeskkond ja Tartu linn.
Seetõttu on imelik, et Tartu kesklinna plaanitakse ehitada SÜKU ehk südalinna kultuurikeskus. Koroonasõda käib, iga viimane kui sent on arvel, kunstiinimesed pidavat olema hädas, ja nüüd siis selline raha neelav suurehitis?
Ma ei ole SÜKU ehitamise vastu, aga aeg ja asukoht ei ole õiged. SÜKU asukohaks on valitud linnarahvale ja lastele armsaks saanud südalinna park, mis on enam – kui veider, sest hoiatavad eeskujud on mujal ammu olemas! Nagu ei olekski meil Tallinna, Riia ja teiste suurlinnade näiteid koroonasurma surevatest kesklinnadest!
Miks soovitakse hävitada ühte rahvale armsaks saanud, vanalinnas asuvat, rohelist vabaaja veetmise kohta ja see kivikõrbeks muuta? Miks räägitakse kultuuriruumi puudumisest Tartus, kui kontserdisaal ja teater oma saalidega on juba olemas, samas seisavad tühjana Londoni Hotelli ja Tasku, Lõunakeskuse ja paraku tihti ka Eesti Rahva muuseumi konverentsiruumid. Jah, just SÜKU funktsioonide täitmiseks võiks kaaluda pooltühja ERMI – kasutamist.
Küll aga paneb imestama, miks ei võta sõna rohelise maailmavaatega inimesed, miks on nad nõnda vaikseks jäänud. Kus on protestid puude maha võtmise ja rohelise elukeskonna hävitamise vastu? Ei ole ju mõistlik Tartu kesklinna kopse välja lõigata, võtta maha puud ja ehitada betoonist ja klaasist karbid asemele.
Praegust koroonaaega võiks võrrelda sõjaga, kui räägivad relvad, siis vaikivad muusad! Sõja ajal aga ei ole kellelgi kunsti jaoks raha ega ressursse, nii ka koroonasõja ajal. Ka kolib kaubandus internetti. Kunst, ennekõike vahetu kunst lükatakse “pööningule tolmama ja oma aega ootama”.
Sellisel keerulisel ajal peaks ehitamise mõtte edasi lükkama, kuni on selgus majas, milliseks kujuneb meie riigis majanduslik olukord. Midagi head ja rõõmustavat siin ees ei paista. Kardan väga meie noorte perede pärast, kas neil ikka jätkub raha kultuuriasutusi külastada. Kas jätkub kinopileti rahagi, teatripiletist rääkimata.
Ma arvan, et hädavajalik oleks südalinnas säilitada ja korrastada pargid. Üldse pooldaks linnaosade parkide rajamist, kus oleks linnakodanikel võimalik istuda ja lastel mängida. Kus oleks lilli, põõsaid ja suuri puid. Et noortel peredel oleks paik, kus oma pisikestega olla ja nad tunneksid, et linn hoolitseb nende eest. Siis ei oleks nad sunnitud vaatama linnast väljapoole, kuhu soetada endale meelepärast ja taskukohast elupaika.
Samas on hämmastav, et linna avalikud liikumisruumid plaanitakse muuta eraparklateks. Ehitada hiigelsuur, kahe maa – aluse korrusega parkimismaja südalinna, Poe tänava kõrvale, kaks korrust maa alla. Arusaamatuks jääb siin, et milleks seda hiiglakurku vaja on. Oleme ju kogenud kuidas suvekuudel pannakse vanalinnas just selle kandi ümbruse tänavad lukku, eelkõige suurürituste ajaks.
Veelkord tuleks kaaluda SÜKU ehitamise vajadust vanalinna väheldasse parki. Kui juba ehitada, siis kohta kus ruumi jagub, muuhulgas ka maapealsete tasuta parklate jaoks.
Tartu, mis tahes äärelinn on vägagi atraktiivne koht, luues õige logistika võib tagada nii rahva huvi, kui ka soovi sinna kohale minna.
Kes ei usu, vaadaku linna piiril oleva Lõunakeskuse populaarsust ja külastatavust. Lisada kaubandusele kultuuri toob Tartule ja tartlastele vaid head.
Ettepanek: kaaluda SÜKU ehitamise edasi lükkamist ajaks, kui koroona osas on selgus majas. Kuna on teada millised on taudi tagajärjed nii tervisele, kui ka majandusele. Ajaks mil rahvas saab jälle piiramatult kokku koguneda, et vabalt igapäevse elu – oluga tegeleda.”
Merike Lumi, EKRE Tartu linna ringkonna juhatuse liige