Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

MIG 29 – äpardunud näide NATO koostööst

-
15.03.2022
MIG 29
© Scanpix

Ukraina sõjas on USA, NATO ja Euroopa Liidu roll olnud küll toetav nii sanktsioonide kehtestamise, humanitaar- kui ka relvaabi osutades, kuid ometi tunneb Ukraina, et ta on jäetud üksi.

Ukraina president anub iga mõne päeva tagant maailma liidreid, et kehtestaks Ukraina kohal lennukeelutsoon, kuid seda ei juleta teha, sest kardetakse Venemaaga sõtta minna. Euroopa Parlamendi liikmed kuivatavad teda kuulates pisaraid ja kõik jätkub samamoodi.

Kõige drastilisem oli aga sõjalennukite teema, mis läheb NATO ebaõnnestunud koordineerimistöö ajalukku, nagu kirjutas Eesti Ekspress.

Kogu selle supi keetis kokku EL-i kõrge välisesindaja Josep Borrell, mida aitas vaaritada ka USA president Joe Biden.

Euroopa Liit ja USA lubasid linnade pommitamise all kannatavale Ukrainale kolmel korral saata Ida-Euroopa riikidel leiduvaid MiG-29 hävitajaid. Korraldustöö oli  riigimeestel aga tegemata. Ukraina pani juba mitukümmend pilooti valmis – aga ei midagi.

„Ukrainale hävitajate andmine võinuks läbi minna, kui seda poleks kohe suure kella külge pandud. Kuid 27. veebruaril kuulutas Euroopa Liidu välispoliitika juht Borrell ajakirjanikele üheselt mõistetavalt, et lisaks tankitõrje- ja õhutõrjerelvadele saadab Euroopa Liit Ukraina õhuväele ka hävituslennukeid. Politico andmetel šokeeris Borrell oma avaldusega paljusid USA ja Euroopa ametnikke, kes lootsid Ukrainale lennukite andmise vaikselt korda ajada,“ kirjutab Ekspress.

8. märtsi õhtul üllatas Poola oma liitlasi, aga eriti Ameerika Ühendriike, kui teatas, et Poola on valmis oma 28 Mig-29 hävituslennukit üle andma USA-le. Täpsemalt toimetaksid Poola piloodid lennukid Ramsteini õhuväebaasi Saksamaal, kus USA annaks need omakorda üle Ukraina pilootidele. Väidetavalt ei teadnud ameeriklased sellest plaanist midagi ja andsid kohe mõista, et pole sellega päri.