USA praegune president Joe Biden kasutas immigratsioonireeglite leevendamise lubadust osavalt ära võimulepääsemiseks ja nüüd, kus ta massirändega hädas on, üritab ta probleemi eelkäija süüks keerata.
Märtsis peeti USA-Mehhiko piiril kinni rekordarv migrante ja piirid on ummistunud. Bideni valitsuse ametnikud ütlevad, et põgeniketulv on ajutine ja selle põhjustas president Donald Trumpi valitsus, kes lõhkus taristu, mis võimaldaks suurt hulka dokumentideta sisserändajaid vastu võtta.
See tõestab, et Biden tahtis ja kutsuski migrandiuputuse esile – ja isegi kui see taristu oleks alles, tormaksid migrandid kümnete tuhandete kaupa kohale, sest nad kuulsid Bideni kutset.
USA-Mehhiko piiril kinni peetud dokumentideta migrantide arv tõusis märtsis veebruariga võrreldes 70 protsenti ja oli 172 331 kinnipeetuga viimase 15 aasta kõrgeim, näitasid neljapäeval avaldatud tolli- ja piirivalveameti (CBP) andmed.
Pärast piiriületust kinni peetud saatjata laste arv kahekordistus kuu ajaga, ulatudes 18 663-ni. Veel 227 alaealist tabati ametlikes piiripunktides.
Seega jõudis märtsis Ühendriikidesse 18 890 alaealist migranti, kelle ümberasustamise eest vastutavad USA varjupaigad ja ametkonnad.
Enamik migrante saabus USA-sse Mehhikost ning Kesk-Ameerika riikidest Hondurasest, El Salvadorist ja Guatemalast.
CBP andmetel on alates oktoobrist kuue kuu jooksul USA-Mehhiko piiri ebaseaduslikult ületamast tabatud ligi 570 000 inimest ehk 24 protsenti rohkem kui aasta eest samas ajavahemikus.
Põgenike arvu kasvu põhjendab CBP vägivalla, loodusõnnetuste, toidupuuduse ja vaesusega Mehhikos ning Kesk-Ameerikas. Ergutavad neid aga Bideni valimislubadused.
Ligi 104 000 piiriületajat, peamiselt üksikud täiskasvanud, saadeti koroonapiirangutele tuginedes tagasi Mehhikosse, ütles CBP.
Saatjata lastel ja kümnetel tuhandetel noorte lastega perekondades saabunutel lubati riiki jääda ning sellest tõotab kujuneda tõsine poliitiline ja sotsiaalne peavalu president Joe Bideni valitsusele.
Kolmapäeva seisuga oli valitsuse hoole all üle 20 000 saatjata lapse. Neid paigutatakse sõjaväebaasidesse rajatud keskustesse ning valitsus püüab leida täiendavaid kohti, kuhu lapsed elama panna.
Mehhiko ja Guatemala ühendasid märtsis pingutused Ühendriikidesse pürgivate migrandikaravanide peatamiseks. Bideni administratsioon saatis samal ajal saadikud mõlemasse riiki olukorrale lahendust otsima.
“Inimkaubitsejate kuritegelikud võrgustikud on sisendanud sisserändajatele illusiooni, et nad võivad USA piirile jõuda ilma riskideta,” märkis Mehhiko migratsiooniinstituudi juht Francisco Garduno.
“Seetõttu tugevdame oma kohalolekut Chiapase osariigis, et vältida laste ja noorukite kasutamist piiriületuseks niiöelda passidena,” lisas Garduno.
Biden on öelnud, et lõunapiiri migrandiprobleemides pole midagi uut, kuid tema administratsiooni poliitika on siiski tunduvalt humaansem, kui eelkäija Trumpi oma.
USA koordinaator lõunapiiri küsimustes Roberta Jacobson ütles märtsi lõpul tehtud avalduses, mis oli adresseeritud dokumentideta migrantidele, et nad ei üritaks Ühendriikidesse tulla.
“Ärge tulge piirile. Piir on suletud,” ütles ta helisõnumis, mille edastas USA saatkond Mehhiko pealinnas Mexicos.
Biden sipleb nüüd omakootud võrgus. (AFP-AP-BNS-UU)