Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Miks on Kaitseväe peastaabil vaja strateegilise kommunikatsiooni osakonda, kui on olemas Facebook?

-
04.04.2022
Martin Herem
© Uued Uudised

Kaitseväe juhataja Martin Herem on esimene oma ametis, kes suhtleb ühiskonna ja laiema avalikkusega sotsiaalmeedias, olles selle ilmselt üle võtnud peaminister Kaja Kallaselt, sest Heremi sotsiaalmeedialembus on lakke tõusnud just viimase aasta jooksul.

Hiljutises ERR-i “Esimeses stuudios” küsis saatejuht Andres Kuusk, kes ise olevat ammugi Facebookis võitlemisest loobunud, et kas see ikka on kaitseväe juhataja enda konto ja miks ta seal selgitusi jagab.

“Üleni 100% mina,” kinnitas Herem, kelle väitel olevat inimesed temalt küsinud, et miks ta ei sekku ja ei reageeri, kui vale levib ja on seina peal. “Kui kuskil on midagi tehtud, mis kahjustab riigi või kaitseväe mainet, siis tuleb sekkuda,” lausus kaitseväe juhataja.

Kaitseväe kodulehel on kirjas, et Kaitseväe avalikkusega suhtlemist koordineerib hoopis peastaabi strateegilise kommunikatsiooni osakond, mis koosneb kolmest jaoskonnast: pressijaoskond, planeerimis- ja koordinatsioonijaoskond ning tsiviil-sõjalise koostöö ja otseteavitusjaoskond. Kaitseväe struktuuriüksustes koordineerivad avalikkusega suhtlemist ja vastavad ajakirjanike päringutele vastavad teabeohvitserid ning teavitusspetsialistid.

Kaitseväe juhtkond korraldab Kaitseväe strateegilist juhtimist. Kaitseväe juhataja kui apoliitilise ametikoha seisukohavõtte sotsiaalmeedias ei reguleeri miski. Selline tegevus on riigikaitsele ohtlik, sest tema teadmised meediast ja selle kasutamise piiridest ei pruugi olla vajalikul tasemel.

“Me oleme viimastel kuudel meedias ja ka otse poliitikutele selgitanud, mida me oleme andnud ja mis seis meil on. Me oleme öelnud, et meil on ka täna rohkem tankitõrje moona kui Venemaa Föderatsiooni Lääne sõjaväeringkonnas tanke ja lahingumasinaid kokku,” vahendas Postimees märtsis Heremit. Kas see on info, mida peaks kaitseväe juhataja jagama?

Sotsiaalmeedia on küberturvalisuse poolest ohtlik piirkond – mis saab siis, kui keegi Heremi konto kaaperdab ja provokatiivse info edastab?

Isegi poliitikute puhul, nagu peaminister Kaja Kallas, on info kommunikeerimine sotsiaalmeedia kaudu pehmemal juhul veider, sest kõigil riigivõimu struktuuridel on üldjuhul olemas kommunikatsiooniosakonnad, mis tegelevad vajaliku info edastamisega avalikkusele. Kui rumalatele poliitikutele võib seda andestada, siis rumalale tippsõjaväelasele küll mitte. Kas varsti suhtlevad siis ka rahapesu andmebüroo või maksu- ja tolliamet avalikkusega samuti Facebookis?

Olgu ettekääne milline tahes, kaitseväe juhataja ei saa ega tohi laskuda sotsiaalmeedias poliitikutega arutelusse, mis ajal keegi midagi ütles, mis ajal mingi paber lauale pandi või mitu miljonit kaitseväele küsiti – see on sensitiivne info, praegu aga käib see Heremi postituste all laialdaselt, või siis on Herem ise kuskil midagi “ümber lükanud”. See ei ole lihtsalt koht kaitseväe kommunikatsiooniks, kuigi juhataja ise ei tundu sellest aru saavat.

Martin Heremi ajal on kaitseväe juhataja ametikoht politiseerunud ning väljunud tavapärasest neutraalsuse ja suletusest. Riigikaitsele see hea pole, kui sotsiaalmeediast saab lugeda, et “meil on ka täna rohkem tankitõrje moona kui Venemaa Föderatsiooni Lääne sõjaväeringkonnas tanke ja lahingumasinaid kokku.”

UU