On tugevalt tajutav, et IT-ministri Raul Siemi (EKRE) tegevus e-hääletamise turvalisemaks muutmisel ajab teatud seltskonna tagajalgadele. Sellest ei saa muud järeldada, et ju siis on põhjust karta.
Biomeetrilist näotuvastussüsteemis kui sellises pole midagi ennekuulmatut, seda kasutatakse pankades ja ka mitmel pool mujal. Ka on vabariigi valimiskomisjoni esimees Oliver Kask ütles öelnud, et Raul Siemi idee ei ole sugugi halb, kuigi see süsteem läheb veidi kallimaks.
Samas on pärast Siemi plaani väljaütlemist tekkinud häälekas vatasleer, Siemi eelkäija Kaimar Karu näitas oma arvamusloos ilmekalt välja selle, miks ta oma ministrikoha kaotas – sest ta keeldus sellega tegelemast. Seda ilmselgelt mitte süsteemi keerukuse või mõttetuse pärast, vaid asi on põhimõtteline.
Sama vagu künnab ka ERRi ajakirjanik Toomas Sildam.
Endine väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister kirjutab, et kuigi võib tunduda, et näotuvastus ongi teine, lisanduv tase e-valimiste turvalisuse täiendamiseks, siis tema arvates see nii pole. „Nagu e-valimiste usaldamine ei saa olla usu küsimus, ei saa seda olla ka e-valimiste mitteusaldamine. Fundamentalism ei ole aktsepteeritav kummalgi suunal,“ kommenteeris Karu.
Ta lisab, et Eesti e-valimiste teel või vahendusel läbi viidud valimispettusi pole tõestatud, kuigi ringleb mitmeid lugusid ning hüpoteese.
Ta pakub, et üheks digilahenduste turvalisust oluliselt tõstvaks meetodiks on kaheastmelise autentimise sisseviimine, mis nõuab isiku tuvastamist kahel sõltumatul viisil ning muudab kurjategijale lubamatu ligipääsu oluliselt keerulisemaks. Paljude tänapäevaste digilahenduste puhul on see soositud ning soovitatud lisaturbelahendus.
„Esmapilgul võib tunduda, et näotuvastus ongi teine, lisanduv tase e-valimiste turvalisuse täiendamiseks. See oletus ei arvesta aga tõsiasjaga, et Eesti ID-kaart juba kasutab kahetasemelist autentimist,“ kirjutab Karu.
Oma pika jutu kokkuvõtteks märgib endine minister: näotuvastuse saaks e-hääletamisele lisada, küsimus on selles, et kas ka peaks.
Toomas Sildam aga nimetab Siemi plaani asendustegevuseks ning tahab teada, millist probleemi püütakse uute reeglitega lahendada. Ilmselt on tal siis kõrvust mööda läinud, et vaja on e-hääletamist turvalisemaks muuta, teine, kuid tõenäolisem variant on see, et Sildam tahab lihtsalt põhimõtte pärast EKRE ministrit kritiseerida. Ükskõik, mida välja ei pakutaks.
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Raul Siemi (EKRE) hinnangul tuleks ära lõpetada vaid ID-kaardi põhised e-valimised. Tulevikus võiks neid tema hinnangul läbi viia nii, et inimene näitab ennast veebikaamera kaudu kontrollijale ja alles siis saab hääletada.
Siemi hinnangul uue süsteemi sisseviimine tehnoloogiliselt keerukas ei oleks, sest inimestel on seadmetes kõrglahutustega kaamerad, millega oleks võimalik edukalt üles pildistada nii ennast kui ka dokumente. “Ma olen äärmiselt optimistlik, et me suudame selle muudatuse juba viia rahvahääletuse ajaks ellu,” rääkis Siem.
Süsteemi on vaja muuta manipulatsioonide ja valimispettuste vältimiseks.
Vabariigi valimiskomisjoni esimees Oliver Kask ütles ERRile, et IT-ministri Raul Siemi idee ei ole sugugi halb, kuid see süsteem läheb kindlasti kallimaks. Kase hinnangul oleks lihtsam kaaluda mobiiltelefoniga hääletamise võimaluse loomist.