Forte tegi suure intervjuu lahkuva ministri IT- ja väliskaubanduse ministri Raul Siemiga (EKRE), kes rääkis, et ametisoleku umbes kaheksa kuu jooksul sai palju tööd tehtud ja palju asju sai käima pandud. „Uuel valitsusel on sellevõrra lihtsam – mööda rada, mis on sisse tallatud, on alati parem ja efektiivsem käia,“ lausus ta.
Viimasel selle valitsuse istungil osales enamus ministreid video vahendusel lingi, nii et silmsidet ei tekkinud, aga seda rõhutas Siem küll, et valitsus on olnud väga üksmeelne ja töövõimeline kogu aeg, ka viimasel istungil osaleti väga vaoshoitult ja lugupidavalt. Covidiga seoses lõpetava valitsuse lõpupidu siiski ei tule.
„Oleme kogu aeg rääkinud, et me oleme maailma üks eesrindlikemaid digiriike, aga meie digiriigi arengukava on olnud senini eri ministeeriumite arengukavades lahustunud. Ehk siis selget fokusseeritust ei ole olnud. Minu enda jaoks on kõige märgilisema tähendusega see, et muutsime käsitlust ja tegime olulise ümberpositsioneerimise: me räägime nüüd esimest korda kogu digiühiskonna arengukavast. See dokument – visioon aastani 2030 – on nüüd loomisel, kaasatud on ministeeriumid, IT-majad, arvamusliidrid IT-valdkonnas, partnerid erasektoris,“ rääkis Siem ajakirjanikule.
Just Raul Siem oli minister, kes otsustas anda 15 miljonit eurot juurde, et tagada maapiirkondades kiire internetiühendus. Kui algselt oli plaanis anda 6 miljonit eurot sidevõrkude rajamiseks ja 9 miljonit lõpptarbijate liitumise toetamiseks, siis nüüd on see vormunud nii, et 12 miljonit läheb valguskaablipõhise kiire interneti tegemiseks ja 3 liitumise toetamiseks.
Nii saab järgmise kahe aastaga lisaks olemasolevatele plaanidele veel 40 000 adressaati juurde, kes ülikiire interneti saavad.
Küsimusele, kas e-valimised on EKRE usuküsimus, vastas Siem, et küberturvalisus ei ole kunagi usu küsimus ja kui arvestada, et e-valimised riigi üks alustalasid, ja demokraatliku riigi tunnuseid, siis me ei saa lubada endale olukorda, kus selle üle puudub küberturbealane järelevalve.
„See on riigi julgeoleku küsimus ja mul on äärmiselt hea meel, et ma olen suutnud seda protsessi selliselt juhtida, et ka nüüd riigi valimisteenistus, valimiskomisjon, Riigi Infosüsteemi Amet ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on saanud kokku ja tahavad, et selles valdkonnas lõpuks oleks selgus majas ja turvalisus kõige kõrgemal määral tagatud,“ lausus Siem.