Tervise- ja tööminister Tanel Kiige juhtimisel ei suuda valitsus täita vaktsineerimisplaanis seatud eesmärki vaktsineerida 22. septembriks 70 protsenti täisealisest elanikkonnast, sestap on hakatud kõvasti hämama.
22. septembriks peaks selle protsendi jagu olema vaktsineeritud kahe süstiga, nüüd selgub, et kõlbab ka ühe süstiga. Üks süst aga ei anna ei vaktsiinipassi ega ka luba kusagile siseneda, kuid Ratas ja Kiik lubavad selle alusel ühiskonda avama hakata.
Riigikogu esimehe Jüri Ratase ning tervise- ja tööministri Tanel Kiige sõnul saab hakata ühiskonda avama, kui vähemalt ühe doosiga on vaktsineeritud 71 protsenti kogu elanikkonnast, praegu on kaitstud 71 protsenti täiskasvanutest, vahendab BNS.
Kui Eesti jõuab 70 protsendi tasemele kogu elanikkonnas ja 85 protsendini riskirühmade seas, saab hakata ühiskonda avama, kinnitasid Ratas ja Kiik Keskerakonna fraktsiooni korraldatud seminaril “Piirangutevaba Eesti – kuidas selleni jõuda?”
Eelnevalt on seega öeldud “kui vähemalt ühe doosiga on vaktsineeritud 71 protsenti”. Kas Ratas ja Kiik ei teagi, et ühe süstimisega pole inimesel veel mingeid võimalusi vabalt liikuda, sest aluseks on vaktsiinipass, mida saab alles kahe süsti järel?
Jüri Ratas räägib: “Meil tuleb ühiselt pingutada selle nimel, et ühiskonnas oleks võimalikult vähe piiranguid. Selleks on kaks meedet: vaktsineerimine ja selgitustöö. /…/ “Koroonaviirus on Eesti inimeste ühine vaenlane. Viimastel kuudel hoogustunud vastandumine on takistuseks piirangutevabale Eestile. On vaja hoopis vastupidist – mitte süüdlaste otsimist, pidevat välistamist ja kellelegi teisele lootmist, vaid mõistvat suhtumist, osapoolte koostööd ja ühisele eesmärgile keskendumist.”
Miks siis Keskerakonna osalusega valitsus on võtnud suuna repressioonidele ehk siis vaktsineerimata inimeste ühiskonnast tõrjumisele, näiteks kaitseväes, kus ähvardatakse vallandamistega? Seda Ratas ei selgita.
Tanel Kiik märkis, et üheks võimaluseks vaktsineerimise tempot tõsta on asendada vaktsineeritud inimestel maskikandmise nõue soovitusega või kaotada see piirang kõrgema vaktsineerimisega hõlmatusega maakondades. “Samuti tasub kaaluda täiendavate hüvede pakkumist vaktsineeritud inimestele ning toetada veelgi vaktsineerimise teavitustööd ja korraldust era- ja avalikus sektoris,” lisas ta.
Taas üks läbimõtlemata rumalus rumalalt ministrilt: kui vaktsineeritud inimesed saavad õiguse maski mitte kanda, siis võib kindel olla, et seda ei hakka kandma ka paljud vaktsineerimata või osaliselt vaktsineeritud inimesed. Kas kontrollimiseks paisatakse ühistransporti ja kaubanduskeskustesse politseipatrullid?
Mis puutub hüvede pakkumisse vaktsineerimise eest, siis siis seda ei pea eetiliseks ei õiguskantsler ega ravimiamet, kes on öelnud: kingitused ja loosimised ei ole vaktsineerimise suurendamiseks sobiv meede.
Tanel Kiik on oma ametis täielikult põrunud, mida näitab ka tema peataolek ja selliste lahenduste pakkumine, mis on juba näidanud oma mõttetust. Ükskord tuleb Jüri Ratasel oma õpilasest nagunii loobuda ja mida varem, seda parem Eesti ühiskonnale.