Kui Tõnis Mägi laulis Vabaduse väljakul mõtles ta ikka sellele, mida lauldes ka lauluväljakul – vabadusest. Kuid sellist pealetungi, mis järgnes, oskas ta vaevalt uneski näha. Säh sulle sallijad ja tolerandid, kukuti tühistama. Samas pole keegi tühistanud Ivo Linnat, kui ta „tühjade südamete“ aktsioonil laulis.
Nõnda on Eesti kaks vabaduselaulikud tänaseks justkui erinevates kaevikutes ja see iseloomustab kogu meie pisikest rahvast. Seda üle 30 aasta pärast taasiseseisvumist.
Isamaa endise peaministri Mart Laari kunagine nõunik Tiit Pruuli kirjutab sotsiaalmeedias Tõnis Mägi’t tühistades: „Kui sa annad oma ande väga selgelt ja jõuliselt ühe propagandavankri (ideoloogilised olümpiamängud, vaktsiinivastasus) või ühe ususekti (Elu Sõna, SAPTK) teenistusse, pead arvestama, et inimeste jaoks, kel on teistsugused vaated, muutub ka su loomingu tähendus. Ma ei näe Tõnis Mägi või Varro Vooglaiu fännidel põhjust pahandada nendega, kes Mägi oma playlistis tühistavad.“
Sellele postitusele on reageerinud hulk inimesi väga ilmekate kommentaaridega, mis kalduvad autori isiku ja tema loomingu lahtisidumisele ja ka lihtlabasele sildistamisele.
Mõned näited.
„On kõlanud ka terapeutilised üleskutsed siduda lahti autori isik tema loomingust! Kõrtsimuusiku puhul teoreetiliselt võimalik aga Tõnise puhul keerulisem, sest sõna vägi (“nõul, ühisel nõul, ühisel jõul, me suudame kõik”) on kaotanud oma jõu ja sellega enam laulukaare all pisarat ei kisu.“
„Tegelikult ei näe ma mõtet ka sellel, kui igaüks nüüd uhkelt teatab, et ta võttis Mägi oma playlistist välja. Võidelgem mujal.“
„Eks Joalat sõimati omal ajal ka Kremli ööbikuks ja pärast surma nuteti, et küll oli ikka hea Eesti laulja.“
„Jah, Georg Otsast ja Furtsevast ei maksa rääkidagi.“
„Näiteks Mendelssohn ja Wagner olid mõlemad räiged antisemiidid. Mõtelgem selle peale kui „Pulmamarssi“ kuuleme.“
„Richard Wagner oli täiesti avalikult antisemiit, aga Mendelssohni puhul oleks, jah, keeruline nõuda antisemiidiks olemist, kui ta oli semiidi päritolu.“
„Ja nii see ühiskond kaheks lähebki, keegi midagi kusagil tühistab. Kuulame, aktsepteerime või mitte ja läheme edasi.“
„Alo Mattiisen sai ka palju pahandada selle pärast, et 1992. valimiskampaanias ja hiljem aktiivselt Isamaa heaks töötas ja Mart Laari kõrval oli.“
„Mind isiklikult ei häiri ühegi laulja poliitilised vaated ja sümpaatiad (muidugi kui need mahuvad siinse poliitilise süsteemi raamesse). Ivo Linna laulis kunagi Isamaa laule, nüüd enam mitte, aga mulle meeldib ta lauljana…“
„Teisest küljes, paljud lauljad on esinenud erakondade valimisüritustel. Anne Veski Keskerakonna, Ivo Linna Isamaa.“
„See nagu koolikiusamine, võetakse üks inimene ja hakatakse “tühistama”“
„Aga kui tühisüdamed kutsusid esinema Ivo Linna ja kui leidus neid, kes talle seda pahaks panid, siis pidasid sa seda vist väga inetuks. Ma mõtlen Linna ründamist. Ja muuseas mina pidasin ka. “Jätke Linna rahule, ta on n korda rohkem ära teinud, kusjuures head ära teinud, kui teie, kes te õiendate,” mõtlesin siis ja enda teada ütlesin ma. Miks ei võiks siis nüüd olla järjekindel, oo Tiit? Miks Sa ei võiks olla pisut suurem kui see rumal kähmlus ja öelda: mulle ei meeldinud see meeleavaldus ja ma ei nõustu sellega, mis Mägi sinna juurde rääkis, aga jätke palun tema looming, tema panus, tema pärand rahule.”
„Selleks, et saaks artisti muusikat puhta meelega edasi kuulata, seon enda jaoks selle muusika arvamustest lahti. Arvamused on ajalikud, muusika ajatum.
„Vaatasin huvi pärast Eugen Kapi teoste pealkirju….kas need saaks/tuleks ka mingi võluväega arvamustest lahti siduda…? On see võimalik?“
„Võtame näiteks ka Kuhlbarsi/Schulzi “Eestimaa, mu isamaa” ehk Vabadussõjalaste hümni. See konnotatsioon on pädev ka täna, 90 aastat pärast sündmusi. Muidu poleks ju pointi seda ajaloolistes filmides/lavastustes kasutada…“
„Olen kindel, et Tõnis Mäe suurus ja tähtsus muusikuna eesti rahva mälus ja meeltes ei kahane kuigi palju. Praegune politiseeritud ja koolikiusajalik meediakära kaob ka õige pea, andes pigem vastupidise tulemuse – kes armastasid, armastavad veel enam!“