Saksamaa viimaste aastakümnete rändepoliitika aluseks on olnud “Wir haben Platz!” ja seetõttu on riiki täis võõraid rahvaid koos nende kodumaiste probleemidega, mida lahendama peab valitsus.
Saksa siseminister ärgitas teisipäeval moslemiorganisatsioone mõistma selgelt hukka palestiina äärmusrühmituse Hamas 7. oktoobri rünnakud ja väljendama solidaarsust Iisraeliga. Saksamaal elab umbes 5,5 miljonit moslemit ja islam on riigis suuruselt teine religioon.
“Ma ootan moslemiorganisatsioonidelt enese selget positsioneerimist ja endale ühiskonnas võetud kohtustuste täitmist,” ütles siseminister Nancy Faeser usutluses televõrgule ARD.
Moslemiühendused peavad Hamasi rünnaku selgelt hukka mõistma, mitte lihtsalt ütlema, “jah, aga”, rõhutas ta. “See peab olema väga selge. Me oleme Iisraeli poolel,” lisas minister.
Mõned moslemiühendused on oma kohust täitnud, aga mõned ei ole, ütles Faeser. Moslemeid esindavad organisatsioonid ei ole siseministri üleskutsele veel vastanud.
Faeser ütles konverentsil, millest võtsid osa poliitikud, moslemite, kristlaste ja juutide kogukonna esindajaid, et antisemitismisüüdistusi ei tohi kasutada moslemivastase meelsuse tekitamiseks.
“Me ei tohi anda ruumi neile, kes kuulutavad moslemid kogu kurja juureks.”Need, kes loovad praegu juudivastasusega võitlemise ettekäändel moslemivastast meelsust, tahavad meie hulgas lõhe tekitada, mitte meid ühendada,” hoiatas minister.
Saksamaa suuremates linnades on viimastel nädalatel toimunud rahvarohked meeleavaldused palestiinlaste toetuseks ja mõnel juhul on juudivastaste aktide eest kinni peetud kümneid inimesi.
Antisemiitlike juhtumite arv on alates 7. oktoobrist järsult suurenenud.
Saksa valitsuse seisukoht võib olla õige, kuid on naiivne. Moslemeid ei saa läänelike standardite järgi kohustada Iisraeli toetama, toetus palestiinlastele (sealhulgas Hamasile) on neile sama kindel kui Koraan. Samamoodi ei õnnestu ilmselt lahutada antisemitismi ja islamivastasust, need kaks töötavad koos. (AFP-BNS-UU)