Väga palju räägitakse maskide puudusest ja vajadusest, kuid kõik mäletavad selgelt, et viirusepuhangu puhkedes levitati kahetist teavet selle kaitsevõime kohta.
Veel mõne aja eest teatas ametnik massikommunikatsiooni vahendusel selgesõnaliselt, et meditsiinilist maski pole mõtet kanda neil, kes viirust kardavad, vaid kandma peavad need, kel endal on sümptomid.
Hiljem see seisukoht muutus, kuid see on ilmekas näide puudustest Terviseameti tegevustel, seejuures elulise tähtsusega kommunikatsioonis.
Perearst Karmen Joller näitas mõni aeg tagasi Postimehe stuudios, kuidas seda maski õigesti näole paigaldada, et pisikud liikvele ei pääse – laetud peavad olema nii nina kui ka suu.
Nädalavahetusel käis aga sotsiaalminister Tanel Kiik Saaremaal, koroonaviiruse epitsentris, ja kõik nägid pilti, kuidas tal oli selle maskiga kaetud vaid suu.
Arvestades, kus ta käis ja kellega kohtus, on vaja täiesti vastutustundetult käitunud Kiigele ilmtingimata teha kiiremas korras test.
Mis puudutab meditsiiniliste maskide tõhustust, siis olgu siin toodud portaal Med24 vahendatud uudis USA-s tehtud uuringust.
Seitsme USA suurlinna 137 ambulatoorses meditsiiniasutuse töötajad jagati kandma kas N95 (respiraatorid) või tavalisi maske ja võrreldi nende haigustesse nakatumist. Jõuti järeldusele, et meditsiinilised maskid on seega tõhusad viirusepeletajad.