Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Nalja hakkab saama: Briti Rahvaste Ühendus leiab, et aeg on rääkida orjanduse pärandist

-
26.10.2024
Suurbritanniat valitsevad juba mõnda aega tema kolooniatest pärit inimesed. Endine peaminister Rishi Sunak.
© Scanpix

Tänapäeva ülemaailmsed protsessid on sageli absurdselt naljakad, kui näiteks ÜRO pesekretär Antonio Guterres surub Kaasanis kätt Ukraina-vastase agressiooni algatajal Vladimir Putinil. Pole siis ime, et tühikargamine on normiks saamas.

BNS vahendab: “56-liikmeline Rahvaste Ühendus, kuhu kuuluvad Suurbritannia ja paljud selle endised kolooniad, teatas laupäeval tippkohtumise lõppavalduses, et on “aeg arutada orjanduse pärandit”.

Tippkohtumise lõppkommünikees mainitakse üleskutseid “õigluse jaluleseadmiseks” ning märgitakse, et on “saabunud aeg sisuliseks, lugupidavaks ja tõeseks aruteluks”.”

Mis siis hakkab nüüd juhtuma? Tõenäoliselt hakkavad Aafrikas, Aasias ja Ameerikas asuvad endised Suurbritannia kolooniad nõudma emamaalt raha, raha ja veel kord raha, ning muidugi lömitavat vabandamist.

Kas Suurbritannial on raha enam kui poolesaja Briti Rahvaste Ühenduse riigi kinnimaksmiseks, kusjuures enamik neist on juba 50-70 aastat iseseisvad ja peaks juba ise mingi jõukuse loonud olema? Paraku näitavad majandusnäitajad, et Suurbritannia majandus on kriisis, relvajõud polevat võimelised isegi saart kaitsma, rääkimata Venemaa vastu astumisest, raha on vaja arvukate migrantide kinnimaksmiseks, kes pidevalt La Manche`i väina ületavad ning rohepööret teostav Ühendkuningriik kannatab ka konkurentsivõime kaotuse pärast maailmaturul. Sellise koormaga riik küll kahesaja aasta tagust orjakaubandust kinni maksta ei suuda…

Õigluse huvides olgu öeldud, et Daniel P. Mannixi ja Malcolm Cowley raamatu “Mustad lastid” järgi oli just Briti laevastik see, kes 19. sajandil Ameerikasse kulgevat orjakaubandust oluliselt takistas – britid olevat olnud koguni orjakaupmeeste peale nii kurjad, et signaliseerisid orjalaevadele hoiatuse, et kui nood hakkavad jälgede varjamiseks orje üle parda loopima, puuakse kogu meeskond masti.

Kindlasti tahab Rahvaste Ühendus ka suuresõnalist vabandamist, mille eesmärgiks pole tavaliselt mitte saada siirast vabandust, vaid alandada Suurbritanniat, nagu näitas samalaadne vabandamiskampaania BLM-i ees Ameerika “linnadepõletamise aegu”. Lisaks: mis õigus on tõstatada orjakaubanduse küsimust praegustel Aafrika riikidel, kelle tollased valitsejad müüsid väga sageli oma alamaid ise valgetele orjadeks? Orjanduse küsimust võivad tõstatada Karibi mere saareriigid, kus elavad orjade järeltulijad, aga mitte Aafrika maad. Ja orjanduse teemat tuleks tõstatada ka Araabia riikide suhtes, kes vedasid samuti Aafrikast musti orje välja, ning Türgi suhtes, kes vedas orjadeks Balkani rahvaid.

Edasi aga lähevad asjad naljakaks: kes siis peaks vabandama orjakaubanduse eest? Tänane Suurbritannia on juba migrandiühiskond Rahvaste Ühenduse baasil. Londoni linnapea on Pakistani päritolu Sadiq Khan. Eelmine peaminister oli India päritolu Rishi Sunak, kelle valitsus koosneski suuresti Aasia, Aafrika ja Kariibi päritolu inimestest, samuti on Suurbritannia riigiaparaat täis endiste kolooniate rahvast. Kas vabandused peaks tulema nendelt või nõutakse seda kuningaperelt? Või vanglatesse suletud “paremäärmuslastelt”, kes protesteerisid kolme väikese tüdruku tapmise vastu ruandalase poolt? Võib siiski eeldada, et marksistlikud leiboristid “teevad asja ära”.

Vahemärkusena: üks aafriklannast aktivist on kirjutanud ebateadusliku raamatu sellest, kuidas mustanahalised olevat läbi aegade olnud osa Suurbritanniast – ehk vastutavad nad ka siis orjakaubanduse eest?

Naastes aga reparatsioonide juurde, siis nende maksmine võtab ju raha vähemaks kogu sellel kirjul seltskonnal, kes on erinevatest Rahvaste Ühenduse piirkondadest saareriiki saabunud – võib julgelt öelda, et just Rahvaste Ühendus on Suurbritanniat oma kolooniaks muutmas. Britid ongi ennast kogu aeg impeeriumina edasi tundnud ja lubanud endiste kolooniate rahval Briti saari koloniseerida – kui Hiina hakkas Hongkongi represseerima, teatas tollane tooride valitsus, et võib vastu võtta kasvõi kõik viis miljonit hongkonglast.

Kui arvestada, et majanduskriisis Suurbritannia leiboristlik valitsus represseerib neid, kes protesteerivad massimigratsiooni vastu, pole Rahvaste Ühendusel küll mõtet Ühendkuningriiki pitsitada. Aga eks need, kes pole oma koduriike ka vabana järjele viia suutnud, esitavad kindlasti arve.

Uued Uudised

Pildil – Suurbritannia siseministeeriumi ametnikud, kes otsustavad rände üle.