Näen igal hommikul Tallinna linnapildis plakatit Eesti sõjaväelasega, juures tekst “Ma olen sündinud vabas Eestis!”
Vahel on kahju, et noorem põlvkond pole nõukaaega kogenud – või pigem sellest, et neile pole sellest ajast täit tõtt räägitud. Enamiku noorte inimeste jutust jääb mulje, nagu olnuks okupatsiooniaeg ainult küüditamised, mahalaskmised ja öised mustad autod.
See oli nii Stalini ajal, kui NLiit Eestis alles kindlustus. Brežnevi võimul olles taandus kuritegelik vägivallatsev režiim ilusa fassaadi varju, peites oma võika inimvaenuliku näo sõbralikuma maski taha. Inimesi ei hukanud enam troikad, vaid dissidendid saadeti hullumajja ja “rahvavaenlased” mõistis hukka sotsialistlik ühiskond, kohus vormistas külmale maale saatmise lihtsalt ära.
Miks sellest ajast rääkida ei taheta? Sest nn stagnaaeg, mis lõppes perestroikaga, on taaskehastunud Euroopa Liidus ja neomarksismi kaaperdatud liberaalses ühiskonnas.
Olete märganud, kui palju räägitakse jällegi ärakeelamisest, represseerimisest, reeglite karmistamisest ja võitlusest kellegi vastu? Kõik see on ju omane sotsialismile, mitte demokraatlikule ühiskonnale! Vihakõneseadus, “liiga palju rahvuslust” laulupeol, ühiskonna mobiliseerimine kellegi vastu, pidev võitlustele kutsumine (palgalõhe, sooline võrdõiguslikkus jne) – kõik see on deja vu 1970. aastate NLiidust.
Kas siis on põhjust jälle võidelda? Isegi kui inimesed on vihasemad kui varem ja ütlevad halvasti, pole nad mitte südames halvemaks muutunud, vaid viha on tekkinud mingitest äraspidistest protsessidest. Lihtne näide. Merkel kutsus 2015. aastal kõik põgenikud Saksamaale. Aastavahetusel 2016 käperdasid tuhanded moslemimehed pidustuste ajal tuhandeid eurooplannasid Kölnis ja mujal Saksamaal. Pluss veel näiteks 14-aastase Susanna Maria Feldmani jõhker mõrvamine iraaklase poolt mõni aeg hiljem – ja see pole ainus migrantide veretöö.
Kui sellest tekkis viha migrantide vastu, siis kas sakslased on muutunud pahatahtlikumaks kui enne 2015. aastat? Ei, nad on saanud kogemuse, et migratsioon toob kaasa ka palju halba. Kui nad aga sellest rääkima hakkavad, tembeldatakse kahtlused vihakõneks. Rahvasteränne on tunnistatud positiivseks ja selle vastu olla ei tohi, ei sõnas ega mõttes.
Sarnasus nõukaajaga seisnebki selles, et Kaljulaidi poolt reklaamitud Vaba Sõna enam ei kehti. Ka Euroopa Liidus on tekkimas üks ideoloogia ja üks tõde – teisi küll veel sallitakse, aga sõda nende, eriti konservatiivsuse maailmavaate vastu, on juba alanud. Massimeedia on juba vasakliberaalide kontrolli all, nüüd võetakse vihakõnede vastu võitlemise sildi all üle sotsiaalmeediat – sest infotehnoloogia ajastul ei saa seda lihtsalt kinni panna.
Twitter teatas kolmapäeval, et hakkab osana vihakõne piiramisest filtreerima sisu, mis on suunatud usugruppide vastu. Kogemuste põhjal on täiesti selge, et filtrile ei tõsteta mitte kristluse-, vaid islamivastaseid jutte – kuigi see on ainus usund, mille äärmuslikud järgijad maailmas mõnuga verd valavad. Aga Euroopasse jõuavad nad migratsiooni kaudu ja see on ju liberite arvates hea protsess!
Liberaalne Euroopa kaotab üha enam demokraatlikku nägu ja muutub totalitaarseks. Õilsate ideede nimel kutsutakse inimesi võitlusesse ja kui on võitlus, siis on vaja ka sihtmärke – ning tuhanded noored lähevadki “paremäärmusluse” vastu, sest moslemist kõrilõikajale andestamine on ju inimlik ja õilis. Kuni andestaja enda kõri nüsimiseni…
Aga see ei loe – kõik peavad kohustuslikult armastama ja andestama, ning võitlema nende vastu, kes seda ei tee – neist saavad rahvavaenlased, ja olemegi taas jõudnud puhmaskulmudega NLKP peasekretäri dirigendikepi alla.
“Usaldage liikumisi, mis teevad head, aga kartke nagu tuld liikumisi, mis nõuavad headuse kehtestamist,” kirjutas kord Lauri Vahtre. Taas – kas näete, et ka Eestis nõutakse valjuhäälselt headuse kohustuslikuks muutmist, seda just vähemuste vastu – aga vähemusse kuulumine ei tee kedagi teistest paremaks.
Mis aga puutub plakatil olevasse kaitseväelasesse, kel on olnud õnn sündida Eesti Vabariigis – sinu tulevik oleneb sellest, millise maailmavaatega sa kaasa lähed. Sest ka kaitseväes on ideoloogia pealetungil – kunagine õhuväe ülem Jaak Tarien mõistis hukka mingi mustanahalise liitlassõduri väidetava solvamise kui rassismi, aga kui Viru pataljonis peksid venelastest ajateenijad eestlast, siis selles rahvustevahelist vaenu ei nähtud.