Norra immigratsiooni- ja integratsiooniminister on pöördunud politsei poole ettepanekuga kaaluda elektroonilise jalavõru kasutamist deporteerimist ootavate migrantide puhul.
Minister Sylvi Listhaug on korduvalt rääkinud, et Norra peab leidma uusi võimalusi omaenda kodanike turvalisuse tagamiseks. Ta on nimetanud kolme erinevat migrantide rühma, kelle puhul valitsus kaalub jalavõrude kasutamist.
Üks peamine grupp migrante, kelle puhul jalavõru kasutamist kaalutakse, on lastega pered, kelle asüülitaotlus on tagasi lükatud. Tagasisaadetavaid migrante hoitakse tavaliselt vahi all Trandumis, Oslost kirde pool asuvas asüülikeskuses. Listhaug rääkis riigitelevisioonile antud intervjuus, et praegu peavad perekonnad olema Trandumis vahi all, et vanemad ei põgeneks. „Aga me ei taha, et lapsed peavad pikemat aega Trandumis viibima, seega peame jalavõru kasutamist heaks alternatiiviks,“ lisas ta.
Teine grupp, kelle puhul tuleks Listhaugi meelest jalavõru kasutada, on mitmekordsed kurjategijad, kes on Norras illegaalidena. Tegemist on inimestega, keda nende päritoluriik keeldub tagasi võtmast ja kes tavaliselt peale vanglast vabastamist sooritavad jälle mõne kuriteo. „Paljud neist inimestest satuvad kohe vanglasse tagasi. Vabanedes panevad nad toime uue kuriteo ja me tahame võtta kasutusele meetmed nende kontrolli all hoidmiseks,“ teatas Listhaug.
Terrorismiohu valguses oleks jalavõrud Listhaugi meelest lahenduseks ka nende migrantide puhul, kes ei suuda tõestada oma identiteeti.
Ann-Magrit Austenå, Norra asüülitaotlejate organisatsioonist, on ideed ettevaatlikult tervitanud ja pidanud seda võimalikuks alternatiiviks perekondade kinni pidamisele. Kahe teise grupi puhul on Austenå siiski vähem optimistlik ning leiab, et see rikuks migrantide õigusi ja vabadusi.
Norra suhtumine migratsioonilainesse on üsna pragmaatiline. Hiljuti otsustati ehitada piirpunktile Venemaaga terastara, et takistada migrantide saabumist Venemaa kaudu.
Allikas: Breitbart.com (tõlkinud Triin van Doorslaer)
FOTO: Scanpix – migrandid Ungari piiril sügis 2016