USA demokraatide väited, nagu oleks president Donald Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa valitsuse vahel olnud mingeid sidemeid, on nüüdseks saanud tõsise vastulöögi. Sest avalikkuse silmad on pööratud president Barack Obamale ja tema administratsioonile, kes väidetavalt olid Trumpi kampaania ajal tegelenud Trumpi järgi nuhkimisega.
Lisaks olevat Obama abid levitanud valitsusasutustesse Trumpi kahjustavat informatsiooni, et aidata kaasa info lekkimisele meediasse.
President Trump ise tuli süüdistusega lagedale laupäeval Twitteris. Kogu laupäevase päeva püüdis Obama meeskond tulekahju kustutada. Obama kõneisik Kevin Lewis säutsus:
„Obama administratsiooni põhireegliks oli, et ükski Valge Maja ametnik ei sekku kunagi ühtegi uurimisse, mida teostab USA Justiitsministeerium. Lähtudes sellest põhimõttest, ei ole ei president Obama ega ükski Valge Maja ametnik mitte kunagi andnud sarnast käsku mitte ühegi USA kodaniku kohta. Kõik vastupidised väited on lihtsalt valed.“
Portaal Breitbart analüüsis aga Lewise selgitust veidi lähemalt.
“ Obama administratsiooni põhireegliks oli, et ükski Valge Maja ametnik ei sekku kunagi ühtegi uurimisse, mida teostab USA Justiitsministeerium.“
Pange tähele – lauses ei vaidlustata ühtegi süüdistuse peamist fakti; ei seda, et justiitsministeerium võttis ühendust välisluure jälgimise kohtuga (FISC) saamaks luba Trumpi abide järgi nuhkimiseks; ei seda, et pealtkuulamisega jätkati (pärast loa saamist), ehkki ühtegi õiguserikkumist ei tuvastatud; ei seda, et Obama administratsioon lõdvendas riikliku julgeolekuagentuuri NSA reegleid, et aidata kaasa tõendite levitamisele valitsuse kaudu; ega ka mitte seda, et Obama ametnikud väidetavalt ikkagi levitasid Trumpi kahjustavat (ja puudulikku) informatsiooni meediale.
„Lähtudes sellest põhimõttest, ei ole ei president Obama ega ükski Valge Maja ametnik mitte kunagi andnud sarnast käsku mitte ühegi USA kodaniku kohta.“
Tegemist on mõttetu eitamisega, kuna FISC tegeleb selliste inimeste jälgimisega, kellel lasub kahtlus seadusevastases ühendusepidamises välisriikidega. Seega, USA kodanikke tavaliselt uurimisse ei kaasata. Kuid justiitsministeeriumil oleks põhimõtteliselt olnud võimalik läheneda FISCile nõudega jälgida välismaise taustaga isikuid, kes väidetavalt olid olnud ühenduses Trumpi kampaaniameeskonnaga ning kasutada niimoodi võimalikke vahelejäämisi kogu Trumpi kampaania jälgimise ettekäändena. Meedia sõnul see just nii oligi. Lewise lause aga ei eita seda, et keegi Obama administratsioonist võis olla pealtkuulamise tellinud.
„Kõik vastupidised väited on lihtsalt valed.”
See lause on suurepärane kaitseeitus Obama jaoks, et too saaks hiljem, kui faktid ikkagi pinnale kerkivad, tunnistada oma administratsiooni kahtlast tegutsemist. Ja demokraadid on ju teada vilunud meistrid konstrueerimaks üksikasjalikke suhtlusahelaid, mis loovad ülemustele võimalusi usutavateks eitamisteks.
New York Times kirjutas hiljuti, et Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa vahelise koostöö kohta puuduvad igasugused tõendid. Küll aga on tõendid olemas selle kohta, et Obama administratsioon võis kasutada Trumpi vastase kampaania läbiviimiseks luureagentuuride abi. Ja isegi juhul, kui süüdistus Trumpi kõnede pealt kuulamise kohta ei leia tõestust, on olemas piisavalt informatsiooni Trumpi kahjustava informatsiooni lekitamise kohta ja selle kohta, et Obama administratsioon tegutses niisuguste lekete parema levitamise eesmärgil.
Juhul kui Obama administratsioon tõepoolest lasi Trumpi kampaaniameeskonda jälgida ning kui Obama või keegi teine Valge Maja kõrge ametnik sellest tõesti teadis, siis on tegemist väga suure probleemiga. Sest sel juhul jääb mulje, et venelaste häkkimise lugu ei haudutud välja mitte ainult piinliku valimiskaotuse pehmendamiseks, vaid hoopis tõelise skandaali varjamiseks.
Allikas: Breitbart (tõlkinud Triin van Doorslaer)
FOTO: Reuters/Scanpix