Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Õiguskantsler politsei tegevusest Lihula sambakoopiaga: kui ei meeldi, pöörduge kohtusse

-
10.10.2024
Õiguskantsler Ülle Madise.
© Uued Uudised

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme pöördus õiguskantsler Ülle Madise poole murega riigivõimu laieneva kuritarvitamise pärast, et anda Lihula sambakoopia konfiskeerimise taustal hinnang karistusseadustiku § 1511 põhiseaduspärasusele ning vaidlustada politsei tegevus.

EKRE ei ole rahul, et politsei võttis ära mälestusmärgi, mis oli kavas paigaldada Lihulasse eramaale, paludes õiguskantslerilt selgitust, mida peaksid kodanikud tegema, kui riigivõimu kuritarvitatakse. Seejuures oli lisatud, et kohtusse pöördumise soovitus ei ole rahuldav lahendus, sest kohtumenetlused kestavad reeglina aastaid ja on kulukad.

Kirjas õiguskantslerile oli lisatud, et karistusseadustiku § 1511 sätte laialivalguv ja ebamäärane sõnastus soosib riikliku karistusvõim kuritarvitamist.

Ülle Madise andis oma pikas vastuses mõista, et politsei tegevus Lihula samba konfiskeerimisel oli seaduslik ning kui kodanikel on selles osas eriarvamusi, tuleb siiski kohtusse pöörduda või vaie esitada.

Muu hulgas kirjutas ta, et „see, kas sümbol seondub rahvusvahelise kuriteo toimepanemisega ja kas sellise sümboli eksponeerimine on toeta või õigustav, tuleb Riigikohtu hinnangul sisustada nn keskmise mõistliku inimese seisukohast“.

Madise: „Seejuures peab arvesse võtma sümboli tähendust ning selle eksponeerimise aega (nt teatud tähendusega kuupäev või ajaline distants mõnest sündmusest), kohta ja viisi. Seos sümboli eksponeerimise ja koosseisus nimetatud kuriteo toetamise/õigustamise vahel ei pea olema sõnaselgelt esile toodud, vaid piisab sellest, kui selline seos tekib ilma eriteadmisteta ja maailma (poliitilistest) sündmustest keskmiselt informeeritud kõrvaltvaatajal (nt Z-tähe ja Georgi lindi üheselt arusaadav seos Venemaa Föderatsiooni sõjaga Ukraina vastu).“

Mis puutub politsei tegevusse, siis kirjutas Madise, et igaühel on õigus pöörduda oma õiguste ja vabaduste rikkumise korral kohtusse: „Kohtusse pöördumise õigus on hädavajalik õigusriigi toimimiseks ja riigivõimu kuritarvitamise vältimiseks.“

Ta kirjeldas pikalt politsei ülesandeid ning jõudis järeldusele, et süütegude ennetamisel ja avaliku korra kaitsel saab politsei kohaldada korrakaitseseaduses sätestatud meetmeid.

Ja jälle: „Isik saab vaidlustada politsei tegevuse korrakaitsemeetmete kohaldamisel eelkõige vaide- ja halduskohtumenetluse korras. Vaide esitamist ja vaidemenetlust reguleerib haldusmenetluse seadus“.