Õiguskantsler Ülle Madise ütles, et avalik ootus mõjutab valitsuse otsuseid ja nii võivad sündida piirangud, mis nakkuse levikut tegelikult ei pärsi. Kehvad koroonanäitajad on tekitanud poliitikutes paanika, kevadiste süüdistuste vältimiseks kehtestatakse alates tänasest taas mitmesugused piirangud.
Õiguskantsler Ülle Madise ütles ERR-ile, et olukorrad, kus COVID-i tõendit või ka testimist nõutakse lihtsalt inimeste kiusamiseks või vaktsineerima sundimiseks, on vastuolus vaktsineerimisvabaduse põhimõttega ja ka põhiseadusega. Tema soovitab kõigil, kes tunnevad, et nende õigusi on riivatud, pöörduda halduskohtusse. „Kui selle tõendi küsimine on epidemioloogiliselt vajalik, siis see on põhiseaduspärane. Küsimus on, kas praeguses olukorras, kus paljudel on immuunsus, on see epidemioloogiliselt vajalik,” ütles Madise Vikerraadios.
„Koroonatõendi tegelik eesmärk ei tohi olla kellegi karistamine või kaude vaktsineerima sundimine,” lisas ütles Madise.
„Valitsus pole suutnud seletada, et väga paljud nendest piirangutest paraku nakkuse levikut oluliselt ei pärsi. Ja veel enam, see positiivsete testide arv, mida praegu iga päev raporteeritakse, võibki tekitada paanikat,“ rääkis õiguskantsler Ülle Madise ERR-ile.
„Nüüd võiks lõpetada sellised üldised piirangud ja keskenduda siis väga täpselt sihitud abinõudele. Koroonatõendi nõude tegelik eesmärk ei tohi olla kellegi karistamine või vaktsineerima ergutamine – sellisel juhul oleks tegu varjatud vaktsineerimise kohustuse sisseseadmisega. Vaktsineerimise vabadus on end maailmas õigustanud, elanikkonna hõlmatus saab suurem ja riidu on vähem,“ lisas ta.
Eestis on kummaline otsustuspraktika – kõigepealt tuleb valitsuse otsus, tavaliselt neljapäeviti kabinetiistungilt. See näib esialgu karm ja konkreetne. Aga mõni päev hiljem tuleb korraldus ja seletuskiri, milles asju oluliselt lahjendatakse.
Madise nimetab seda populistlikuks kriisihalduseks.
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kavatseb kohtus vaidlustada valitsuse korralduse 282, millega muu hulgas kehtestati nõue vaktsineerituse tõestamiseks.
“Vaidlustame selle, et inimeste delikaatseid isikuandmeid küsitakse igal pool, et inimesed peavad käima ringi tõestusega, et nad on terved või vaktsineeritud. Ja vaidlustame selle, et inimesed jagatakse kaheks. Et põhilised vabadused, kogunemisvabadus ja põhilised teenused on pandud sõltuma dokumendist, mis on valitsuse poolt välja mõeldud. Põhiseadus ei võimalda inimesi niimoodi kaheks jagada,” lausus EKRE esimees Martin Helme.