Saksamaal protesteerivad aktiivselt põllumehed ja raudteetöötajad ning esmakordselt on ka Eestis oodata tõsist sotsiaalset konflikti riiki ummikusse juhtiva valitsuse poliitika vastu.
Tallinna haridusametile on teisipäevase seisuga teatanud osalemisest 22. jaanuaril algaval õpetajate streigil 57 üldhariduskooli ja streikivate õpetajate arv on praeguse seisuga 2900, kirjutab Postimees.
Vastavalt kokkuleppele informeerib streigijuht haridusasutuse juhti streigis osalevate töötajate arvust kirjalikult vähemalt viis tööpäeva ette ehk üldhariduskoolides 15. jaanuariks ning kutse-, huvikoolides ja lasteaias 17. jaanuariks, pärast mida informeerib haridusasutuse juht Tallinna haridusametit.
Tallinna haridusameti juhataja Kaarel Rundu selgitas, et täpsed nimekirjad koostab streigijuht iga streigipäeva hommikul. «Igal streikijal on õigus otsustada kasvõi samal päeval, kas ta võtab streigist osa või mitte. Kogu infot ei ole praeguseks veel laekunud,» nentis ta.
Teisipäevase seisuga on Tallinnas oma osalemisest teatanud 57 üldhariduskooli. «Ainsana ei osale Kadaka põhikool, kus õpivad erivajadusega lapsed, kuid koolipere on streikijatega solidaarne,» selgitas Rundu.
Streikivate õpetajate arv on praeguse seisuga 2900. «See teeb 75 protsenti Tallinna õpetajate üldarvust, ning teotustreigil osalemisest on teada andnud ligi 500 haridustöötajat,» rääkis Rundu.
Rundu rõhutas, et kõik koolimajad on avatud, ent töökorraldus sõltub konkreetsest asutusest. «Kokkuleppeliselt tagavad koolid 1.–3. klassile alternatiivsed tegevused ning 4.–12. klassid on valdavalt distantsõppel. Õpilastele on tagatud koolitoit kohapeal või pakkide näol ning koolitervishoiu töötaja teenuse kättesaadavus,» selgitas Rundu.
Tallinna streikivad haridustöötajad saavad palka kolme streigipäeva eest.
Erakoolide ühendused kinnitavad, et on solidaarsed streikivate haridustöötajate nõudmistega.
“Toetame kokkulepetest kinnipidamist ja peame oluliseks, et õpetaja amet oleks hinnatud ja õpeta töö väärtustatud,” seisab avalikus pöördumises, millele on alla kirjutanud Eesti Eraüldhariduskoolide Ühendus, Eesti Kristlike Erakoolide Liit ning Eesti Vabade Waldorfkoolide ja -lasteaedada Ühendus.
Erakoolide kinnitusel peavad nad oluliseks, et haridusvaldkond oleks Eesti riigieelarve prioriteediks ja riiklik rahastus jõuaks võrdsetel alustel kõikide koolipidajateni, seda nii alus- kui üldhariduses.
“Toetame haridusvaldkonna rahastamise kaasajastamist lähtuvalt ühiskonna muutununud vajadustest,” kinnitavad erakoolid, lisades, et erakoolide pidajad korraldavad streigi tingimustes oma tegevuse lähtudes kokkulepetest koolikogukondades ja õpilaste õigusest saada head haridust turvalises keskkonnas.
Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas märkis kolmapäeval Kanal 2 hommikuprogrammis “Telehommik”, et valitsuses on praegu erinev arusaam, kas õpetajate streik, mis osade koalitsioonipartnerite hinnangul tekitab haridussüsteemis tõsise kriisi, tuleks iga hinna eest ära hoida või mitte. (BNS)