Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Õpetajate streiki toetab 69 protsenti inimestest, poolehoidu avaldasid reedel ka arstid

-
10.11.2023
Töökatkestus koolides võib pikaks kujuneda. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud küsitlusest selgub, et õpetajate streigi kiidaks heaks 69 protsenti vastajatest, kusjuures viimase kuuga on toetus streigile kasvanud.

Õpetajate palgaläbirääkimised haridusministeeriumiga pole tulemuseni jõudnud ning reedel toimub koolides ja lasteaedades õpetajate hoiatusstreik. Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel küsis Nostat Eesti praeguse olukorraga seoses inimestelt, et kuidas nad suhtuvad võimalikku streiki ning kui kõrge peaks olema õpetajate palk võrreldes teiste kõrgharidusega töötajate palgaga.

Streigi kohta paluti inimestel vastata küsimusele, kuidas vastaja suhtub sellesse, kui õpetajad hakkavad oma kõrgema töötasu eest streikima? 20 protsenti vastajatest mõistis selle hukka või pigem mõistis hukka, 69 protsenti ütles, et pigem kiidab heaks või kiidab heaks ning 11 protsendil puudus arvamus.

Erakondliku eelistuse järgi kiidaks streigi heaks 81 protsenti Keskerakonna toetajatest, 80 protsenti Isamaa toetajatest, 79 protsenti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetajatest, 77 protsenti EKRE toetajatest ning 61 protsenti Eesti 200 toetajatest. Reformierakonna toetajad jagunevad antud küsimuses praktiliselt pooleks ning 44 protsenti neist mõistaks streigi hukka ja 43 protsenti kiidaks heaks.

Antud küsimust küsiti inimestelt ka ligi kuu aega tagasi ning 11. oktoobril läbi viidud küsitluses ütles samale küsimusele vastates 63 protsenti vastajatest, et nad kiidavad õpetajate streigi heaks. Seega on kuu aja jooksul toetus õpetajate streigile ühiskonnas pigem kasvanud.

Norstati küsitlus viidi läbi 8..9. novembrini veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1001 vastajat. (BNS)

 

Arstide Liit avaldas toetust reedel hoiatusstreigi korraldavatele õpetajatele, soovides neile jõudu ja meelekindlust.

“Kui seisate iga päev klassi ees ja annate õpilastele teadmisi kogu eluks, siis ei panda seda õieti tähelegi. Häid asju märgatakse ikka alles siis, kui neid enam ei ole. Täna jätate andmata ühe tunni, et edaspidi ei jääks ära mitte ükski tund, sest koolis pole õpetajaid,” märgivad arstid.

Meedikud tõdevad, et keegi ei taha streikida, aga õige eesmärgi nimel on seda vahel vaja. “Te seisate jätkusuutliku hariduse eest ja teie nõudmised on õigustatud. Arstide liit on selle tee läbi käinud, tervisevaldkonnas annab kollektiivleping kindlustunde arstidele ja õdedele ning tagab töörahu. Kindlasti on seda vaja ka õpetajatele,” pöördusid meedikud õpetajate poole.

Selle asemel, et otsida võimalusi kokkuleppe sõlmimiseks, leiutab haridusminister Kristina Kallas arstide hinnangul naeruväärseid ettekäändeid ja püüab õpetajaid hirmutada haledate valedega, et hoiatusstreik on ebaseaduslik. Valitsus aga teeb näo, et probleemi polegi.

“Olgu tänane streigitund poliitikutele õppetunniks. Soovime teile jõudu ja meelekindlust meie laste hea hariduse eest seismisel!” seisab Arstide Liidu pöördumises. (BNS)