Kolmapäeval avati taas Facebooki ligikaudu 20 000 fänniga pagulasvastane kogukond “Ei pagulastele/estonians against refugee quotas”, mis oli suletud vihakõnesüüdistuse alusel. Sellised kogukonnad elavad suurimas ja populaarseimas sotsiaalmeediakanalis pideva tsenseerimis- ja sulgemiskartuses.
“”Ei pagulastele” leht oli 3 nädalat, täpsemalt 21 päeva Facebooki keskkonnast maha võetud. Seda tehti FB poolt ilma hoiatamata ja süüks pandi “vihakõne” ehk inglisekeelselt “hate speech”,” selgitab lehe üks administraatoreid Tauno Pellis. “Tegemist oli lehe jaoks tavapäraste ja rutiinsete immigratsiooniga seotud teemade kajastamisega, mistõttu jäi meile täiesti mõistetamatuks ja arusaamatuks, millise konkreetse artikli alusel meid “vihakõnes” (mida iganes see tähendab!?) süüdistatakse või mida meile konkreetselt süüks pannakse. Kas kogu leht on “vihaleht” või ei meeldinud mingi nupuke, seda pidi juba ise nuputama.”
Tauno Pellise sõnul teavitas Facebook, et lehe suhtes on esitatud kaebusi ja sel põhjusel võeti see keskkonnast maha. Reeglite järgi on peale teatud korrektuuride tegemist võimalik otsus apelleerida ja saata nii-öelda uuesti ülevaatamisele. “Ega ei osanudki muud teha, kui lihtsalt kustutasime viimase paari kuu mõned kriitilisemad või meie meelest “vihasemad” artiklid, samuti mõned sellised, mis sisaldasid sõna “neeger” (äkki see ei meeldinud?),” kirjeldab administraator. “Vaidlustasime otsuse, asi läks menetlusse — näha oli, et mingi tegevus lehel käis, päris pikalt uuriti ja puuriti, kui siis peale mitut nädalat ootamist lõpuks avati. Tegemist omamoodi väikese imega, sest üldiselt kui mõni pagulasvastane leht Facebookis on maha võetud, siis enamikel juhtudel see ka lõplikult kustutatakse.”
Tauno Pellis ütleb, et lehe administreerijad oska kuidagi näha, et nad tegeleks mingi väidetava “vihakõnega”. “Kui moslemipagulaste kuritegude kajastamine on viha näitamine, siis polegi võimalik ajakirjandust teha, sest selliseid materjale on iga päev kümneid,” leiab ta. “Ilmselt jõudis Facebook samale veendumusele ning leht avati taas. Ühesõnaga terve mõistus võitis!” Ta lisab ka oma tsensuurikogemused. “Eelmine aasta oli võrreldes tänavusega väga rahulik, minu teada mingeid karistusi Facebook meile ei määranud. Sel aastal oleme saanud lühiajalisi lehe postituskeelde ebameeldiva video jagamise eest. Minu isikliku tähelepaneku järgi on asjad eriti hulluks läinud peale seda, kui Saksamaal hiljuti karm vihakõne seadus vastu võeti. Karistusi määratakse paljudele grupi liikmetele ja kuidas jumal juhatab,” räägib Tauno Pellis.
Administraatori kirjelduse järgi kustub mõnikord lugu postitades kohe automaatselt, ilmselt mingi sisese filtreerimissüsteemi tõttu, mõne väljaande artiklid ei taha aga kuidagi lugejate ajajoonele jõuda (näiteks Breitbart). “Ka artikli piltide osas on asi rangeks läinud — vägivaldseid, vägistamist kujutavaid või vahel lihtsalt neegritega pilte artiklitele ei tolereerita. Lihtsalt märkamatult kaovad lehelt. Nii me siin siis püüame kuidagi laveerida tsensuuri, vihakõne, rassismi, fašismi, natsismi, populismi ja äärmusluse hammasrataste vahel, ikka päev korraga,” jutustab Tauno Pellis.
Eesti esimene pagulasvastane kogukond “Pagulaste vastu” suleti samuti vihakõne alusel ja artiklite kustutamine ei aidanud — toimetaja kõrvaldas küll lehelt kõik lood ja saatis siis uuesti ülevaatamisele, sealt tuli aga tühistamise kohta negatiivne vastus. Lehel oli ligi 18 000 toetajat ehk inimest, kes on tunnistanud lehe meeldivaks. Kogukond suleti 28. augustil 2015, tollal oli tegu Eesti esimese ja suurima FB kogukonnaga ning sulgemisest kirjutas ka Õhtuleht.
Tollal korraldas politsei “Pagulaste vastu” looja Reimo Sillamaa kodus läbiotsimise, viis tema enda sõnul kaasa terve hunniku pabereid, 2 telefoni ja arvuti, aluseks öeldi olevat vaenu õhutamise paragrahv. “Läbiotsimise määrus oli otsast lõpuni vigu täis. Kohtuväliselt mõisteti mulle 300 eurot rahatrahvi. Kuna kaebasin otsuse kohtusse, siis kohus tühistas mu trahvi ja mõistis mulle 7 tundi ühiskondliku tööd. Tollased kaebajad olid Ly Tervo ja Reformierakonna noortekogu juht Anti Haugas,” nimetab Sillamaa ka nimesid, lisades hetkel tsenseerimisega tegeleva veebikonstaabel Maarja Punaki, kes tegevat koostööd FB kogukonnaga “Salliv Eesti/Tolerant Estonia”.
„Minu teada on seni suletud 2 kogukonda. See, mida juhtisin mina, “Pagulaste Vastu” ja teine oli “Ei Pagulastele”, mis küll nüüd uuesti avati — tundub et FB sulgeb kogukonna, kui hakkad lähenema 20 000 meeldimisele,” arvab Reimo Sillamaa, kes praegu juhib kogukonda “Isamaalisus ei ole rassism!” Tema sõnul andis Facebook “Pagulaste vastu” lehe sulgemisel vaid teada, et on postitatud vihakõne. “Minu praegune kogukond on ka aeg-ajalt rünnaku all. Hetkel ma oma põhikontol midagi toimetada ei saa, sest sain bloki 2 kuud, kolme päeva pärast saab karistus läbi,” rääkis Reimo Sillamaa neljapäeval. “FB otsustab, et mingi postitus pole nende eeskirjadega lubatud, see lihtsalt eemaldatakse ja postitajale pannakse blokeering. Kahjuks ei tea, kaua nad meil tegutseda lasevad — lehe blokeering võib tulla üleöö.”
Reimo Sillamaa ütleb, et peaaegu võimatu on lehte kujundada nii, et keegi selle kallale minna ei saa. “Mina muidugi olen leidnud viisi, kuidas paremini toimetada. Nimelt mul on blogi. Meie toimetajad ei jaga inglisekeelseid lugusid otse allikast, vaid läbi blogi, olles eelnevalt selle eesti keelde ära tõlkinud. Otse allikast jagades oleksime ammu kinni,” kirjeldab ta. “Me ometigi ei õhuta vaenu, vaid avalikustame kuritegusid, mida migrandid maailmas korda saadavad, ja mida peavool tähtsaks ei pea! Nende arvates on vaid migrantide nutulaul ülimalt tähtis! Kui see kogukond suletakse, siis loon uue ja avalikustan valgust kartvaid asju edasi.”
Facebookis tegutsevad veel “Ei pagulasmassidele!”, “Rahvuslased” ja mitmed teised kogukonnad, kes vastustavad praegust immigratsioonipoliitikat. Nende seas on ka suletud grupp EKRE Sõprade Klubi, millel on 6216 liiget.