Miljonist Saksamaale siirdunud Ukraina sõjapõgenikust ligi pooled plaanivad jääda Saksamaale päriseks või siis vähemalt veel mitmeks aastaks. Paljud riigid, nende hulgas ka Eesti, olid eelmisel aastal puhkenud sõja tõttu valmis lahkelt vastu võtma sõjapõgenikke, arvestusega, et enamik neist pöördub peagi tagasi kodumaale. Saksamaal hiljuti läbiviidud uurimusküsitlus seab aga selle eelduse kahtluse alla.
Saksamaa valitsuse ja mitmete vabaühenduste koostöös valminud uuring näitab, et küsitletud Ukraina põgenikest 44% tahab jääda Saksamaale alatiseks või vähemalt veel mõneks aastaks. Seda on viis protsenti rohkem kui möödunud suvel, põhjuseks ilmselt kehvad väljavaated rahu saavutamiseks pikaleveninud konfliktis. Küsitletutest kõigest 31% tahab sõja lõppedes kodumaale tagasi pöörduda ja 23% ei olnud oma otsuses veel kindel. Lisaks näitas küsitlus, et miljonist Saksamaale põgenenud ukrainlasest on tööd suutnud leida vaid 18%, ehkki kaks kolmandikku vastanutest loodab siiski edaspidi tööd leida.
Enamik Saksamaale põgenenud ukrainlastest on naised ja lapsed – Ukraina valitsus on keelanud kodumaalt lahkuda kõigil 18-60-aastastel meestel – ning sobiva lastehoiuteenuse puudumine on üheks peamiseks põhjuseks, mis takistab ukrainlaste tööle minemist.
75% vastanutest on läbinud mõne saksa keele kursuse või tegeleb parasjagu saksa keele õppimisega, mistõttu võib eeldada, et väga suur osa Ukraina põgenikest soovib Saksamaal kiiresti assimileeruda.
Ukraina põgenikel on olnud raskusi kohanemisega näiteks Suurbritannias, kus ukrainlased ei tunne end väidetavalt turvaliselt väga suurtes mitmekultuurilise elanikkonnaga linnades nagu Birmingham. Samuti rääkis üks ukrainlanna briti telekanalile Channel4, et ei soovi jääda Suurbritanniasse, kuna seal on liiga palju moslemeid ja liiga palju erineva nahavärviga inimesi.
Praegu on Ukraina põgenikel õigus jääda Saksamaale järgmise aasta märtsini.
Allikas: Breitbart News