Ameerika osariikidest oli üks Covid-19 pandeemia haldamisega kõige paremini hakkama saanud osariike Florida, üks halvematest oli aga New York. Nii selgub Committee to Unleash Prosperity (CUP) poolt läbi viidud uuringust.
Esmaspäeval National Bureau of Economic Research kodulehel avaldatud uuringu näol on tegemist ühe kõige laiaulatuslikuma analüüsiga Covid-19 kriisi haldamise kohta ja vaatluse all oli kolm olulist tegurit: suremus koroonaviirusesse, majandusnäitajad pandeemia ajal ning haridus.
Pressiteates öeldakse, et uuringuga otsiti vastuseid küsimusele, kuidas suutsid osariigid hoida tasakaalu inimeste tervise eest hoolitsemise, koolide lahti hoidmise ja majanduse käigus hoidmise vahel, ilma et inimesed jääksid massiliselt tööta. „Uuring kinnitab varasemate uuringute tulemusi, mis on näidanud, et ettevõtete, kaupluste, kirikute, koolide ja restoranide sulgemisel ei olnud praktiliselt mingit mõju osariikide tervisenäitajatele. Rangeid piiranguid ja sulgemisi läbiviinud osariikide Covid-19 suremusnäitajad ei olnud väga selgelt mitte mingis mõttes paremad, kui äritegevuseks avatud osariikides.“
Samuti kinnitas uuring, et koolide sulgemised ei mõjutanud laste ja täiskasvanute suremusnäitajaid pea üldse mitte, küll aga kahjustas koolide sulgemine tõsiselt laste ja noorte haridust.
Kõiki eelpool nimetatud tegureid arvesse võttes olid kõige paremini hakkama saanud osariigid hulgas Utah, Nebraska, Vermont, Montana, South Dakota, Florida, New Hampshire, Maine ja Arkansas.
Kõige halvemini hakkama saanud osariikide hulgas olid mitmed osariigid, kus võeti kasutusele ebaproportsionaalsed piirangud, kus kehtis väga pikalt laiaulatuslik maskikandmise kohustus ja kus sunniti peale kohustuslikku vaktsineerimist. Sellisteks osariikideks olid näiteks New Jersey, Illinois, California, New Mexico ja New York. Ka riigi pealinn Washington (mis ei ole küll eraldi osariik) oli viimaste hulgas.
„Nüüdseks on erinevate riikide tulemuste põhjal teada, et USA föderaalvalitsus (ja enamik valitsusi üle kogu maailma) tegid Covid-19 haldamisel ränki vigu. Kuid üks targemaid poliitilisi otsuseid oli lõpuks võimaldada 50 osariigil ning nende kuberneridel ja seadusandjatel pandeemiaga seotud otsused ise langetada. [—] Osariigid õppisid ajapikku üksteiselt ja nägid, millised meetodid olid viiruse ohjamisel ning piirangute ja sulgemiste negatiivse mõju vähendamisel ettevõtetele ning lastele kõige tõhusamad ja millised mitte,” seisab uurimuse selgituses.
Uuringu tulemused on äärmiselt märkimisväärsed, kui võtta arvesse, et peavoolumeedia võrdles kogu pandeemia vältelt kinnisideeliselt demokraatide juhitud rangete piirangutega osariike nagu California ja New York vabariiklaste juhitud ja suuresti avatuna püsinud Floridaga, kelle kuberneri Ron DeSantist kritiseeriti lakkamatult, kuna ta keeldus kehtestamast maskikandmise kohustust ja pidas selle asemel kõige olulisemaks isikuvabadusi ning koolide avatuna hoidmist. Sellest hoolimata on Floridas olnud mitmeid kuid koroonaviirusesse nakatumisi vähem, kui mitmes rangeid piiranguid kehtestanud osariigis. Peavoolumeedia ning kõrged ametnikud on neid arve ja tõsiasju süstemaatiliselt varjanud ning ignoreerinud.
Allikas: Breitbart