Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Pangajuht näeb Eestis toimuvas feodalismi ja vabaduste piiramist

-
28.10.2023
Nagu feodaalajastulgi tulevad sealt ülalt uued koormised. Pilt on illustratiivne.
© UU

Paljud inimesed ei näe kunagi seda, et totalitarismi jaoks pole tingimata Stalinit vaja, seda saab teha ka Euroopa Liidus ja Eestis nii, et igasugune tegevus reguleeritakse peensusteni ära ja inimesed kohustatakse niiöelda mööda nööri käima, mille valitsejad on ette vedanud. Totalitarismis võetakse ka sõnavabadus ära “vaenukõneseaduse” pealtnäha õilsa sildi all.

Ettevõtja ja LHV panga asutaja Rain Lõhmus ütles Vikerraadio “Reedeses intervjuus”, et Eestis piiratakse vabadusi läbi regulatsioonide ning feodaalid võtavad erasektorilt ümberjagamiseks järjest enam, kuid liiga palju raha läheb riigieelarvesse. Küsimusele “Aga miks nii tehakse?”, vastab ta: “Sest nad saavad. Valijad aktsepteerivad. See on nii-öelda demokraatia.”

Kõige rohkem häiribki pangajuhti vabaduste piiramine. “See ei ole otseselt Põhja-Korea stiilis vangistamine, küll aga läbi igasuguste regulatsioonide ja väikeste reglementide. Pangad näevad seda kõige rohkem, et sekkutakse liiga paljudesse küsimustesse, reguleeritakse liiga paljusid asju ja sellel on tohutu mitteproduktiivne kulu. Inimeste energia, mis võiks minna sellele, et toota teenuseid või tooteid, mida inimesed tahavad, läheb tegelikult mitte millegi jaoks. Ja selle kõigi läbiviimine nõuab ressurssi keskaparaadi poolt, kes omakorda paisub, ja igaüks teab, et kui organisatsioon paisub, siis läheb suur osa energiast organisatsiooni enda käigushoidmiseks,” selgitab LHV juht, lisades, et hetkel oleme ka seesmiselt oma loogika ja arengutega ummikus.

Rain Lõhmus lisab, et Eesti riigieelarve on viimastel aastatel kasvanud tohutu kiirusega, samal ajal on puudujääk või mitte hakkama saamine palju suurem kui kunagi varem. See näitab, et küsimus ei ole mitte rahapuuduses, vaid ideede puuduses – mida teha ja mida mitte teha.

Automaksu kohta sõnab Lõhmus: “Ideoloogiliselt ei ole mul selle vastu mitte midagi, aga mulle tundub, et kui ma oleks täna poliitik, siis ma astuks sellele vastu. Tänases keskkonnas on seda vale teha.  /…/ tegelikult ei lahenda ta meil pikaajaliselt ühtegi probleemi.”

Pangajuht märgib: “Rahandusminister räägib nagu paadunud feodalist, et ainuke võimalus on makse tõsta, nagu oleks ta Louis XIV õukonna rahandusminister. /…/ Ma tuletan meelde, et number üks on see, et meil on liiga palju raha läinud riigieelarvesse. Tuleks pigem vaadata, kust mingid tegevused ära jätta, öelda, et see pole sugugi riik, mis peab tegema. Mitte raha ettevõtetelt ja inimestelt ära võtta, vaid lasta neil ise midagi osta ja lasta neil teha valik, mis on vajalik ja mis ei ole vajalik.”

Refereeritud ERR-ist